logo

Mistrovství služebních psů v sutinách…

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Vždycky jsem si myslel, že ty speciální týmy hasičů, policajtů a měšťáků jsou vyhozený peníze. Mohli je přece dát do něčeho lepšího! Samý výcvik, slaňování a nákupy techniky za drahý peníze. Frajerům to v přilbách od Petzlu fakt sekne, k tomu ten pes, černý brejle a kanady. Věnujou se tomu, co je baví a jsou za to dobře placený. Paráda. Teď ležim zkroucenej pod vlastním barákem a přemýšlím, jestli vůbec můžu otevřít oči.

Strašně to pálí, řeže, nemůžu pohnout nohama, po hlavě mi stéká s železnou pravidelností pramínek krve a já marně přemýšlím, kde jsem naposledy viděl tátu. Vždycky chtěl šetřit, kašlal na údržbu a všechno si chtěl udělat sám. Máma mu říkala, že na to jednou dojede, že se něco blbýho stane. Ale on měl svou palici, dělal si, co chtěl, vždycky si dělal, co chtěl. Měl zavolat revizáka a dát patnáct stovek za hloupej kotel, ale on, že si to udělá sám. Nebude dávat prachy cizejm. Blbejch patnáct stovek a nemusel jsem žrát popel a hlínu. Do hrudníku mi tlačí nějaká traverza, každej nádech bolí jak píchnutí nožem do slabin a kdyby se ten dlouhej trám od střechy nezaklínil u stěny, byl bych dávno rozmačkanej.

Youtube Video
Podívat se na video

Takhle mi snad zbyla alespoň trocha naděje… do obličeje mi pomalu padá jemná suť, něco slyším, ale lidi to rozhodně nejsou. Slyším z dálky dech a škrabání, asi mám už halucinace, nevím, jak jsem tady dlouho, vlastně si toho moc nepamatuju. Zase to škrábání, že by krysy? To ne, tady nikdy nebyly. Slyším funění, škrábání a štěkot, pořád je to blíž a blíž. Nakonec se odvážím kouknout nad sebe přes ten písek v očích a vidím toho frajera v červenej kombinéze s přilbou na hlavě. Díky Bohu, našli mě… Když mě konečně vytáhnou ven, tak vidím jen ruiny, prach a bordel. Snažím se zeptat, co táta, ale hlasivky mi moc nefungujou. Sípu, skřehotám, chraptím… Nakonec mi jeden záchranář porozumí… sundá brýle z očí a prstem ukáže na nebe… Ten výbuch nemohl přežít. Plynu bylo dole pod barákem nahromaděnýho tolik, že by to srovnalo se zemí daleko větší stavbu. Na ten zbytečnej smrad plynu až do konce života nezapomenu!

„Jakmile se naučíte vzdávat, stane se to vaším zvykem“ (V. Lombardi). Záchranáři ze záchranných kynologických týmů se vzdávat nemohou. Pokud přijedou na místo zásahu, musí podat se svým psem více než stoprocentní výkon. Na jejich rychlosti záleží, jestli se na nešťastnou událost bude dívat jako na nešťastnou událost s dobrým koncem, nebo jako na tragédii.

Výcvik je u nich naprostou nezbytností a cvičné soutěže jsou výborným prostředkem ke srovnání vlastní kvality. Městská policie hl. m. Prahy měla příležitost pořádat XIII. Mistrovství České republiky záchranných psů a psovodů složek Integrovaného záchranného systému. Celá akce se uskutečnila od 8. – 10. září 2017 v Klánovicích (soutěžní lokality však nebyly jen zde). Měla několik částí: sutinové nasazení (a to jak ve dne, tak v noci) a plošné nasazení (rovněž ve dne i v noci). Soutěžila jak družstva, tak samotní jednotlivci. Celkem se do mistrovství přihlásilo X družstev a X jednotlivců, kteří ve dne i v noci hledali figuranty na ploše až 20 000 m2.

Celá soutěž probíhala pod dohledem odborných rozhodčích, kteří hodnotili efektivitu práce psa, jejich úspěšnost a sehranost se psovodem. Závěrem byli oceněni nejlepší. A protože celá akce probíhala pod záštitou radního pro bezpečnost hl. m. Prahy Libora Hadravy, tak nejlepší záchranáře ocenil právě on.

„Chválit české kynology záchranáře a vyzdvihovat jejich profesionální kvality je dnes už nošením dříví do lesa. Naši cvičitelé, psovodi a jejich čtyřnozí svěřenci dělají útvarům našich bezpečnostních složek skutečně čest. V minulosti skvěle obstáli i při těch nejnáročnějších záchranných akcích včetně operací mezinárodních. V Klánovicích se představí i ti nejlepší a já jsem rád, že je mohu jako bývalý policejní profesionál podpořit. Cením si i toho, že na základě doporučení odborné kynologické komise vybralo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR jako pořadatele akce Městskou policii hlavního města Prahy,“ uvádí Libor Hadrava.

Eduard Šuster, ředitel MP Praha dodává: „Jsem rád, že někteří naši kynologové byli zařazeni i mezi samotné rozhodčí celého poháru. Vypovídá to o jejich kvalitách, profesionalitě a přístupu. Podpora našim psovodů dává jasný smysl.“

Umístění:
Družstva:
Městská policie hl. m. Prahy – Matěj Bartošík se psem Bartem a Romana Hübnerová se psem Spikem
Městská policie Ostrava – Filip Chříbek se psem Kobra a Hana Vitásková se psem Cedrikem
SH ČMS – Martina Taterová se psem Jackem a Zuzana Hrubešová se psem Leoshem

Jednotlivci: kategorie sutin
Filip Chříbek, pes Kobra, MP Ostrava
Veronika Smějová, pes Jolly, Policie ČR
Matěj Bartošík, pes Bart, MP Praha

Jednotlivci: kategorie plochy
Romana Hübnerová, pes Spike, MP Praha
Hana Vitásková, pes Cedrik, MP Ostrava
Marcus Müller, pes Indiana, německý THW

MP Praha