logo

Mladá žena si své přepadení vymyslela, zbytečně zaměstnala desítky policistů

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Uplynulý čtvrtek 11. ledna dopoledne kolem půl jedenácté hodiny přijali policisté na integrovaném operačním středisku na lince tísňového volání 158 oznámení, že na okraji Třebíče byla přepadena čtyřiatřicetiletá žena, kterou neznámý muž vytáhl z osobního vozidla, vozidlo ji odcizil a poté s ním odjel neznámo kam.

Operační důstojník na místo okamžitě vyslal nejbližší policejní hlídky. Hlavním úkolem bylo od přepadené žerny zjistit, co se přesně stalo a poté zahájit pátrání po pachateli a odcizeném vozidle. Na místo byl také vyslán kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Třebíč. Žena policistům uvedla, že projížděla s osobním vozidlem značky Škoda Fabia po silnici II/360. V katastru místní části Pocoucov jí náhle a úmyslně vstoupil do jízdní dráhy neznámý chodec. Ženě se podařilo vozidlo zastavit. Žena poté otevřela dveře u auta a muže se zeptala, jestli něco nepotřebuje. Muž údajně zareagoval tím, že ženu fyzicky napadl, vytáhl ji zevnitř auta a jejího vozidla se násilím zmocnil. S autem poté z místa odjel a ženu zanechal na místě. Ženě se ze silnice na odlehlém místě podařilo dostat k sídlu nejbližší firmy na okraji Třebíče, odkud si zavolala pomoc. Policisté získali od přepadené ženy orientační popis pachatele a rozjelo se rozsáhlé pátrání s cílem co nejrychleji vypátrat lupiče a odcizené vozidlo. Přepadená žena si stěžovala na bolesti hlavy a krku, takže byla z místa převezena zdravotnickou záchrannou službou do třebíčské nemocnice k vyšetření.

Do pátrání se zapojili také policejní psovodi se služebními psy a na pátrací akci s policisty spolupracovali také strážníci třebíčské městské policie. Po důkladném propátrání okolí místa údajného přepadení bylo odcizené vozidlo nalezeno zapadlé v poli v blízkosti štěrkové lesní cesty. Kriminalisté auto ohledali s cílem zajistit upotřebitelné stopy, které by zde mohl zanechat neznámý pachatel. Začalo intenzivní pátrání po možném pachateli loupežného přepadení. Policisté vyhodnotili kamerové záběry, které by jim mohly při pátrání pomoci. Podle získaného popisu provedli prověrky v místních restauracích, barech, hernách a dalších místech, kde by se mohl pachatel pohybovat. Žádná stopa vedoucí k lupiči ale nalezena nebyla.

„Dalším důkladným prověřováním všech okolností údajného přepadení jsme začali mít určité pochybnosti o věrohodnosti ženiny výpovědi. Naše podezření se záhy naplnilo. Žena si celé přepadení vymyslela, protože se bála reakce ze strany svého zaměstnavatele na skutečnost, že při jízdě podle navigace sjela z hlavní silnice nejdříve na polní cestu a poté s autem zapadla v rozbahněném poli a nemohla s vozidlem vyjet. Proto přišla s příběhem o přepadení,“ uvedl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality SKPV územního odboru Třebíč.

Žena si ale neuvědomila, že zcela zbytečně zaměstnávala desítky policistů, kriminalistů a strážníků, kteří se mohli v té době věnovat jiné práci. Policisté důrazně varují před podobnými smyšlenými nápady, kdy dochází ke zneužití nejen linky 158 ale také ke zneužití práce samotných policistů.

Každému oznámení, které přijmou policisté na lince tísňového volání 158, je ze strany policie věnována patřičná pozornost a každé oznámení se důkladně prověřuje s cílem věc objasnit a pachatele vypátrat.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, Policie ČR