logo

Mladíci vyrazili na túru v džínách a teniskách, zachraňovat je museli horští záchranáři na lyžích

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Tři mladíci ve věku 20 – 25 let si vyšli ve středu na přechod hřebenů Jeseníků, museli je zachraňovat členové HS ze silně zasněženého terénu na Sedýlku pod Vřesovou studánkou.

Mladíci sami zavolali dispečink horských záchranářů krátce před šestou hodinou večer. „Vyrazili ze Šeráku na Červenohorské sedlo. Zastihla je tma, byli vysílení, naštěstí měli telefon i signál. Zůstali ale u jednoho z turistických rozcestníků, takže jsme je nemuseli hledat,“ popsal situaci turistů David Spiler, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že se na místo ihned vypravili členové HS na terénních čtyřkolkách.

Místo, kde mladíci na záchranu čekali, bylo ovšem nedostupné i pro terénní techniku. „Museli jsme k nim dojet na lyžích a teprve tam jsme zjistili, že se vydali do terénu zcela bez jakéhokoliv vybavení. Nejen, že neměli lyže, ale vyšli si na hřebeny jen tak v džínách a obyčejných botách,“ uvedl David Spiler. Mladíci byli vyčerpaní, jen mírně podchlazení, takže je záchranáři ihned pěšky dopravili k vozidlům a odvezli do místa jejich ubytování.

„Způsob, jakým se ti tři vydali na hřebeny, je zcela nezodpovědný. Je nutné, aby turisté dodržovali všechny zásady bezpečného pohybu v horách, jinak riskují ohrožení zdraví či dokonce života,“ důrazně varoval návštěvníky hor Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že v těchto dnech jsou i na turistických trasách veliké návěje sněhu a počasí se rychle mění. Často mohou turisty zastihnout i bouřky, takže plánování výletů musí být skutečně velice pečlivé.

Radek Zeman, HS ČR