logo

Morava na mušce konopných „zahradníků“, pro podezřelé si došla SON Celní správy

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Tři zlikvidované pěstírny, deset zadržených osob, 17 kilogramů již připravené marihuany, 236 zelených rostlin konopí a střelná zbraň včetně munice jsou výsledkem závěrečné realizace případu s pracovním názvem IBAR pod hlavičkou brněnského Protidrogového oddělení Generálního ředitelství cel.

Koncem dubna získali pracovníci protidrogového oddělení prvotní informace o skupině osob pravděpodobně srbské státní příslušnosti, která měla v rodinném domě na Blanensku provozovat indoorovou pěstírnu konopí. Informaci se podařilo potvrdit. Postupem času bylo zjištěno, že se činnost skupiny průběžně přesouvá do dalších pěstíren v Olomouckém a Zlínském kraji. Pro svoji nelegální činnost skupina využívala pronajaté rodinné domy, ale také byty, a to především v Brně.

Úkoly členů skupiny byly jasně rozdělené od pronájmů nemovitostí, zajištění vybavení pěstíren, jejich vytvoření, financování pořizovacích nákladů a provozu, převozu komponent až po zahradníky. Některé osoby přijížděly do České republiky jen nárazově, když bylo třeba pomoci se sklizní, tvorbou nebo přesunem pěstírny. Vyrobená marihuana měla být následně distribuována do Rakouska a Německa.

Po nashromáždění dostatku informací a důkazních prostředků se na podzim celníci rozhodli pro závěrečný tah. V jednom dni uskutečnili čtyři domovní prohlídky, dvě prohlídky jiných prostorů a pozemků, zajistili dva byty, ve kterých se zdržovali pachatelé, 3 500 korun a 1 560 Eur v hotovosti, dvoje padělané doklady a části zařízení pěstíren. Zadrželi deset osob, z nichž devět byli Srbové a jeden občan Bosny a Hercegoviny.

Devět zadržených osob skončilo ve vazbě s návrhem na zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání zvlášť závažného trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě prokázání trestné činnosti hrozí zadrženým osobám trest odnětí svobody osm až dvanáct let nebo propadnutí majetku.

por. Mgr. Lada Temňáková, Celní správa