logo

Moravskoslezský policejní ředitel ocenil ženu, která s legálně drženou zbraní zahnala útočníka v ostravské tramvaji

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ředitel moravskoslezské policie plk. Mgr. Tomáš Kužel poděkoval 27leté ženě, která okamžitě zareagovala a pomohla napadené dvojici v krizové chvíli. Agrese vůči obětem přitom gradovala.

I přesto žena neváhala a odvážně se postavila útočícímu muži. Ten násilí stupňoval jak vůči poškozenému muži, tak napadl i cestující ženu. Za rozhodující pomoc, projevení odvahy a statečnosti udělil plk. Tomáš Kužel 27leté ženě medaili ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Zásah ženy v krizovém okamžiku zřejmě zamezil těžšímu následku na zdraví obětí.

Místem činu se stala kolem 20.30 hodin dne 9. 12. 2017 tramvaj, projíždějící Ostravou. Sedmadvacetiletý muž tehdy znenadání zaútočil na dva cestující, muže a ženu. Násilí eskalovalo, údery pěstí vystřídal úder lahví do hlavy již ležící oběti. Doba léčení obou zraněných cestujících není dosud specifikována.

Aktuálně kriminalisté pokračují ve vedeném vyšetřování. Byly (a budou) realizovány výslechy svědků, byly vyžádány znalecké posudky. Závěry znalců dosud k dispozici nemáme. Po zjištění dalších informací dojde s největší pravděpodobností k další právní kvalifikaci věci.


Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhán 27letého muže pro trestné činy výtržnictví a ublížení na zdraví. Učinil tak po shromáždění důkazů. Muž je podezřelý, že napadl dva cestující v tramvaji. Eskalující agresi a násilí zamezila až 27letá cestující, která se útočícímu muži postavila ozbrojena legálně drženou střelnou zbraní.

Po oznámení skutku započali policisté s pátráním po podezřelém, který z tramvaje vystoupil a z místa odešel. Zajištěné obrazové záznamy jsme v průběhu pátrání zveřejnili. Záznam na internetu zaregistroval i předmětný muž, načež sám kontaktoval policisty, svého činu litoval. V průběhu dne měl mimo jiné konzumovat alkohol a poté cestoval za zábavou na Stodolní ulici.

Vyšetřování okolností události pokračuje, další skutečnosti konstatují také znalci. Po zjištění nových skutečností nevylučujeme ani změnu právní kvalifikace věci.

Oba cestující utrpěli zranění, která ošetřili lékaři. Doba léčení způsobeného zranění není dosud specifikována, nicméně přesáhne sedm dnů. Pachateli činu hrozí aktuálně trest odnětí svobody až na tři léta. Závěrem děkujeme všem médiím, která pomohla v objasnění události zveřejněním informace.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, Policie ČR