logo

Moravskoslezští záchranáři prožili velmi náročné pracovní svátky

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Posádky zdravotnické záchranné služby pracovaly během vánočních svátků v plném nasazení. Podobně jako v minulých letech nelze ani náznakem hovořit o tom, že by na výjezdových stanovištích prožily svátky klidu. Naopak. Během tří uplynulých dní museli záchranáři vyjíždět téměř tisíckrát. V průběhu Štědrého dne to bylo tři sta případů, 25. prosince 320 událostí a včera dokonce tři sta čtyřicet výjezdů sanitních vozidel.

Z velké části převažovali starší pacienti s interními onemocněními. Jedním z důvodů je každoročně skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Jejich zdravotní stav v době pobytu doma nezřídka opět zhorší a pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. Také zaznamenáváme řadu pacientů s epileptickými záchvaty či nemocných s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými obtížemi.

Mezi obtížemi byl evidentní nárůst nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby od čtvrtku do soboty ošetřovaly více než pět desítek takových stavů.

Záchranáři ale zasahovali také u řady dalších událostí. Typicky vánočními byli během štědrovečerního času například hned čtyři pacienti s uvízlými rybími kůstkami v krku, kteří měli dechové obtíže. Jednalo se o dvě děti a dvě dospělé osoby.

Zásah ZZS byl nutný i u muže, jenž byl zasažen elektrickým proudem ze svíček. K úrazu došlo při rozsvěcování vánočního stromečku. Stav postiženého se naštěstí jevil jako středně závažný a byl při vědomí.

Ve večerních hodinách 24. prosince museli záchranáři ošetřovat třiatřicetiletého pacienta v Ostravě, jemuž v ruce explodovala tzv. římská svíce. Utrpěl těžké poranění v oblasti dlaně a prstů horní končetiny a musel být transportován do traumacentra fakultní nemocnice.

PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK