Moravskoslezští záchranáři prožili velmi náročné pracovní svátky

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Posádky zdravotnické záchranné služby pracovaly během vánočních svátků v plném nasazení. Podobně jako v minulých letech nelze ani náznakem hovořit o tom, že by na výjezdových stanovištích prožily svátky klidu. Naopak. Během tří uplynulých dní museli záchranáři vyjíždět téměř tisíckrát. V průběhu Štědrého dne to bylo tři sta případů, 25. prosince 320 událostí a včera dokonce tři sta čtyřicet výjezdů sanitních vozidel.

Z velké části převažovali starší pacienti s interními onemocněními. Jedním z důvodů je každoročně skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Jejich zdravotní stav v době pobytu doma nezřídka opět zhorší a pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. Také zaznamenáváme řadu pacientů s epileptickými záchvaty či nemocných s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými obtížemi.

Mezi obtížemi byl evidentní nárůst nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby od čtvrtku do soboty ošetřovaly více než pět desítek takových stavů.

Záchranáři ale zasahovali také u řady dalších událostí. Typicky vánočními byli během štědrovečerního času například hned čtyři pacienti s uvízlými rybími kůstkami v krku, kteří měli dechové obtíže. Jednalo se o dvě děti a dvě dospělé osoby.

Zásah ZZS byl nutný i u muže, jenž byl zasažen elektrickým proudem ze svíček. K úrazu došlo při rozsvěcování vánočního stromečku. Stav postiženého se naštěstí jevil jako středně závažný a byl při vědomí.

Ve večerních hodinách 24. prosince museli záchranáři ošetřovat třiatřicetiletého pacienta v Ostravě, jemuž v ruce explodovala tzv. římská svíce. Utrpěl těžké poranění v oblasti dlaně a prstů horní končetiny a musel být transportován do traumacentra fakultní nemocnice.

PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK