logo

Muž ležící ve špatně přístupném terénu se dusil vlastními zvratky, policisté mu uvolnili dýchací cesty a resuscitací mu zachránili život

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté obvodního oddělení Kladno venkov vyjížděli na základě oznámení v pátek 26. října 2018 po poledni do ulice Pod Hájem v Kladně, kde se měl údajně nacházet ležící muž.

Po příjezdu se policejní hlídka spojila s oznamovatelkou, která popsala místo, kde spatřila muže, který se nehýbal a ležel na zemi u cesty. Jelikož se jednalo o odlehlé místo v nepřístupném terénu přibližně sto metrů daleko, vyhodnotili policisté danou situaci a poučili ženu, aby zde vyčkala příjezdu posádky ZZS a poté ji zavedla za nimi k nalezenému muži.

Policejní hlídka se ihned vydala dle popisu do terénu na pomoc neznámému muži. Následně policisté ve strmém kopci u cesty nalezli muže, ležícího na břiše, který měl promodralý obličej položený do listí a bláta. Policisté ihned zaznamenali, že muž má problém s dýcháním a bylo slyšet pouze chroptění. Policejní hlídka okamžitě zareagovala a poskytla muži první pomoc uvedením těla do stabilizované polohy. Při manipulaci vše nasvědčovalo tomu, že se muž dusí zvratky a z těchto důvodů mu policisté vyčistili ústa a byl proveden záklon hlavy, čímž se mu částečně uvolnily dýchací cesty a začal lépe dýchat.

Poté policejní hlídka muže udržovala ve stabilizované poloze do příjezdu lékaře ZZS, kterému předali veškeré informace zjištěné o jeho zdravotním stavu. Muž byl na místě lékařem zaintubován a vložen do záchranářského vaku. Policisté vypomáhali se snesením zraněného muže v nosítkách k záchranářskému vozidlu ze strmého a nepřístupného terénu. U vozidla bylo zjištěno, že muž nemá tep a policista okamžitě zahájil resuscitaci, která byla úspěšná. Během krátké chvíle prováděním srdeční masáže muž začal opět dýchat.

Posádka ZZS pacienta převezla do kladenské nemocnice k hospitalizaci. Lékař na muži neshledal žádné známky cizího zavinění. Pravděpodobnou příčinou jeho zdravotního stavu je vliv intoxikace alkoholem.

Následným policejním šetřením bylo zjištěno, že nalezený muž je z Kladna ve věku sedmatřiceti let.

Policisté svým pohotovým a velmi profesionálním jednáním zachránili muži v nesnázích život.

nprap. Jana Šteinerová, Policie ČR