logo

Muž napadl a oloupil svého známého, policisté ho velmi rychle dopadli

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve vazební věznici skončil muž, který minulý týden v Třebíči fyzicky napadl mladíka, s nímž se znal, a vzal mu jeho mobilní telefon, čepici a batoh. Podezřelý muž byl ještě téhož dne dopaden, měl přes dvě promile alkoholu. Napadený mladík utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyřiadvacetiletého muže, obviněn byl ze spáchání zvlášť závažného zločinu. Jedná se o opakovaně soudně trestaného recidivistu, na podaný návrh byl vzat do vazby.

Ke spáchání závažného násilného činu došlo v polovině minulého týdne na ulici Zdislavina. Ve čtvrtek 5. října přijali policisté na tísňové lince 158 po půl osmé večer oznámení od zaměstnankyně obchodního domu, která uvedla, že ji požádal o pomoc mladík, který byl přepaden. Na místo ihned vyjela policejní hlídka. Napadený devatenáctiletý muž utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření v nemocnici. Policisté provedli šetření, zjistili veškeré dostupné informace k podezřelému a začali po něm ihned v Třebíči pátrat. Do hledání se zapojili také strážníci městské policie, kteří podezřelého muže nalezli v blízkosti baru nedaleko centra města. Přivolaní policisté provedli u čtyřiadvacetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili přes dvě promile alkoholu. Dále se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál za účelem zjištění, zda není pod vlivem drog. Podezřelého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici a po vystřízlivění byl umístěn do policejní cely.

Prověřování případu převzali třebíčští kriminalisté. Místo činu ohledali, zadokumentovali a v lokalitě, kde k loupeži došlo, provedli důkladné šetření. Dále provedli výslechy osob a vyhodnotili také záznamy z kamer.

Kriminalisté shromáždili důkazy a na jejich základě poté zahájili trestní stíhání zadrženého čtyřiadvacetiletého muže z Třebíče. „Muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality s tím, že se jedná o recidivistu, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán. Mezi trestnou činnost, které se v minulosti muž dopustil, patří i násilné trestné činy. Naposledy byl za přečiny ublížení na zdraví a výtržnictví odsouzen v polovině předloňského roku k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, který si odpykal na konci letošního února.

Čtyřiadvacetiletý muž je obviněn z toho, že ve čtvrtek 5. října kolem půl osmé večer nejprve devatenáctiletému mladíkovi, který procházel po ulici Zdislavina, strhl z hlavy kšiltovou čepici, poté ho přinutil násilím a pod pohrůžkou dalšího násilí vydat mobilní telefon a batoh. Když mladík projevil známku odporu, obviněný muž ho bil pěstmi do oblasti hlavy, držel ho a své požadavky na vydání věcí zdůrazňoval násilím. Telefon i batoh mu mladík vydal z důvodu obavy z dalšího fyzického útoku. Když batoh podezřelý muž prohledával, využil napadený mladík situace, utekl, v blízkém obchodním domě požádal o pomoc a na místo byla přivolána policie.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do

vazby. Vznikla totiž důvodná obava, že bude muž trestnou činnost opakovat, pokračovat v ní nebo se bude trestnímu stíhání vyhýbat. Na základě rozhodnutí soudu byl obviněný vzat do vazby a policisté ho poté eskortovali do brněnské věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za spáchaný zvlášť závažný zločin hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na deset let.

V letošním roce je to třetí loupež, kterou kriminalisté na Třebíčsku řešili, všechny se jim podařilo objasnit. Vloni došlo ve stejném období k pěti loupežným přepadením.

por. Bc. Jana Kroutilová, Policie ČR