logo

Muž našel v chladném počasí na ulici novorozence, zachránil mu tím život

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté z prvního oddělení Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy pracují na objasnění případu pokusu vraždy šestitýdenního dítěte, ke kterému došlo v pondělí 19. února v podvečerních hodinách v Čiklově ulici v Praze 4.

Oznamovatel nalezl dítě položené na betonové podestě před vchodem do neobývaného domu v uvedené ulici. Dítě vzal ihned domů do tepla a zavolal na tísňovou linku, aby oznámil, co se stalo.

Případem se začali zabývat kriminalisté z prvního oddělení pro podezření ze spáchání trestného činu vraždy ve stádiu pokusu. Mimo jiné provedli vyšetřovací pokus, při kterém zjistili, že by dítěti v důsledku podchlazení mohla být způsobena smrt. K tomu nedošlo jen díky náhodě a štěstí, protože oznamovatel dítě našel a zachránil ho. Při ohledání místa činu byla venkovní teplota okolo jednoho stupně nad nulou.

V rámci práce na případu kriminalisté zjistili totožnost podezřelé ženy, která je matkou dítěte a je podezřelá, že ho tam odložila. Žena zatím nebyla zadržena a na jejím dopadení kriminalisté pracují v rámci mezinárodní spolupráce, jelikož stihla z České republiky vycestovat.

Za trestný čin vražda na dítěti mladším patnácti let hrozí pachateli odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest.

Nalezeného chlapce si následně do své péče převzaly pracovnice orgánu sociálně-právní ochrany dítěte. O svěření do péče požádala babička dítěte.

Na závěr je třeba poděkovat oznamovateli, který dítě našel a zachránil ho. Ředitel pražské policie brig. generál Mgr. Miloš Trojánek a ředitel pražské záchranné služby MUDr. Petr Kolouch muži poděkovali a v pátek ho za jeho čin ocenili.

por. Bc. Jan Daněk, Policie ČR