logo

Muž po kouření syntetického canabinoidu zemřel, další skončil ve vážném stavu v nemocnici

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Moravskoslezští kriminalisté prověřují okolnosti události, ke které došlo pozdě odpoledne 10. září 2018. V centru Ostravy byly nalezeny dvě osoby ve vážném zdravotním stavu. Z dosud zjištěných informací vyplývá, že oba muži zřejmě požili psychotropní látku – syntetický canabinoid a to kouřením. Dále měli muži pít alkohol. Užití popsaných návykových látek pravděpodobně zapříčinilo výrazné zdravotní obtíže s tragickým následkem. Dvaatřicetiletý muž později zemřel, 36letý muž byl ve vážném stavu hospitalizován.

Kriminalisté nyní zjišťují veškeré okolnosti skutku. Vrchní komisař nařídil soudní pitvu zesnulého. Klíčová sdělení budou náležet znalcům (z různých oborů – chemie, toxikologie atd). K objasnění okolnostní události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na osmnáct let.

Současně specialisté prověřují okolnosti další intoxikace 15letého chlapce, ke které došlo dne 10. září 2018 v Ostravě. Mladistvý měl zatím nespecifikovanou rostlinou hmotu rovněž kouřit, načež byl taktéž stižen zdravotními obtížemi.

V souvislosti s prověřovanými skutky upozorňujeme veřejnost na možný následek na zdraví po požití předmětných syntetických canabinoidů. Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně) nebo rostlinnému koření (jako například majoránka, šalvěj apod). Látky jsou zpravidla uživateli kouřeny. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy (metamfetamin, extáze apod.). Fatální následek ovšem vzhledem k výše sdělenému může znamenat také požití tohto syntetického canabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou.

Kriminalisté dokumentují veškeré souvislosti a zjišťují informace k osobě (osobám), která předmětné látky poškozeným poskytla.

Tisková zpráva ZZS MSK:
Posádky ZZS MSK zasahovaly v pondělí 10. září během dne u tří osob, které byly intoxikovány psychotropní látkou, a to po jejím požití formou kouření. Jeden z postižených je ve vážném stavu, dalšího se záchranářům již nepodařilo zachránit.

K první události vyjížděl tým RLP v Ostravě necelou půl hodinu po pondělním poledni. Jednalo se o patnáctiletého chlapce, u něhož po požití látky došlo k poruše vědomí a stavu křečí. V době zásahu záchranářů trpěl halucinacemi a dezorientací. Po prvotním ošetření jej posádka předala do další péče dětské ambulance Vítkovické nemocnice.

Podruhé zasahovali záchranáři v půl šesté, a to hned u dvou postižených. Dvaatřicetiletého muže nalezli bez známek života, policisté, kteří u něj byli první, prováděli nepřímou srdeční masáž. Ve snaze o záchranu pacienta pokračovali záchranáři rozšířenou resuscitací, a to za pomoci léků, přístrojového vybavení, i defibrilačních výbojů. O účinnou srdeční masáž se desítky minut staral použitý přístroj. Muž byl naložen do sanitního vozidla a za kontinuální resuscitace transportován do FN Ostrava. Přes všechnu snahu však musel po hodinovém úsilí lékař ZZS nakonec konstatovat smrt.

Druhý, o čtyři roky starší muž, byl nalezen v bezvědomí, ale zachovalou srdeční činností, jeho dýchání ovšem selhávalo. Týmy ZZS proto musely provést intubaci a pacienta připojit k umělé plicní ventilaci. V přetrvávajícím stavu ohrožení života byl následně po dalších úkonech transportován do ostravské Městské nemocnice, kde jej záchranáři předali do další péče týmu urgentního příjmu.

Specifické možnosti ošetření pacientů konzultovali lékaři ZZS MSK s Toxikologickým centrem v Praze. U postižených objevili velmi podobně vyhlížející balíčky, podle všeho obsahující právě psychotropní látku, jíž užili. Materiál předali policistům, kteří události intenzivně šetří.

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná, Policie ČR