logo

Muž s nožem hrozil ženám zabitím, jednu znásilnil

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté dopadli a obvinili 42letého muže z vydírání, loupeží a sexuálních útoků na několik žen. Současně byl na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydán do Německa, kde se měl dopustit sexuálního deliktu.

Kriminalisté Územního odboru Liberec zadrželi a obvinili 42letého muže z Liberecka, který na přelomu let 2017 a 2018 přepadl a okradl na Liberecku několik žen. Jednu z obětí sexuálně obtěžoval, další znásilnil. Při většině útoků hrozil ženám zabitím nožem, který jim držel u těla. Muž si vyslechl obvinění ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Nyní se nachází ve Spolkové republice Německo, odkud na jeho osobu obdrželi kriminalisté Evropský zatýkací rozkaz pro sexuální delikt na jejich území.

Prvním případem se policisté začali zabývat v září loňského roku, kdy se na ně obrátila 63letá žena. Tu neznámý muž v tmavém oblečení s kapucí na hlavě přepadl v podchodu silnice I/35 v ulici Žitavská. Po ženě požadoval peníze a mobil. Aby umocnil naléhavost svého požadavku, vytáhl nůž s 20ti centimetrovou čepelí a ženě vyhrožoval zabitím, pokud se o činu někomu zmíní. Následně utekl i s mobilním telefonem.

O dva měsíce později, v listopadu 2017, se na policejní služebnu dostavila 19letá dívka s oznámením o přepadení. Tentokrát neznámý pachatel přepadl dívku v lesíku poblíž Liberecké přehrady a zaútočil na ni klackem, který ji přiložil ke krku. Chtěl její mobilní telefon, a poté, co se ho zmocnil, začal mladou dívku osahávat na intimních místech. Utekl až poté, když začala křičet. Ještě předtím ji ale vyhrožoval smrtí, pokud věc oznámí. Jedinou informací k popisu pachatele bylo tmavé oblečení a věk zřejmě kolem 30ti let.

Další případ, který byl nahlášen začátkem prosince loňského roku, se od prvních dvou odlišoval, a to intenzitou jednání pachatele. Zhruba 50letou ženu přepadl maskovaný muž poblíž garáží v ulici U Letky, srazil ji na zem a s nožem v ruce, který ji držel u krku, chtěl vydat peníze a mobil. Žena se mu z obavy o život snažila vyhovět, žádala ale vrácení sim karty. Její vrácení podmínil útočník vykonáním sexuální praktiky, v čem vystrašená žena z obavy o svůj život vyhověla. Pachatel následně, opět s výhružkou zabití v případě oznámení přepadení, utekl.

Pachatel o sobě dal znovu vědět až za dva měsíce, během února již letošního roku. Jednalo se o velmi vyhrocené a zavrženíhodné jednání, které musela žena snést a nebyla schopna se mu nijak ubránit. Pachatel ženu středního věku přepadl poblíž NC Globus a zatáhl ji za protihlukovou stěnu vedoucí kolem silnice k nákupnímu centru. S nožem v ruce, který ji držel u těla a vyhrožoval zabitím, chtěl vydat peníze a mobilní telefon. Pouze s těmito věcmi se ale nespokojil a ženu ještě opakovaně znásilnil a utekl. Následně podobné útoky na ženy ustaly.

Odhalení muže, který své jednání stupňoval, nebylo nijak lehké, a to jak z pohledu minimálního počtu zanechaných stop, tak i absence detailnějšího popisu útočníka. Kriminalisté tak měli velmi málo indicií k člověku, který útočil v různých časových intervalech a na různých místech v Liberci. Navíc i přes to, že vesměs všem ženám odcizil mobilní telefony, velmi rychle se jich zbavoval.

V době, kdy již měli kriminalisté natipováno, kdo by mohl mít tyto skutky na svědomí a plánovali jeho zadržení, obdrželi na stejného muže, od orgánů Spolkové republiky Německo, evropský zatýkací rozkaz, a to pro důvodné podezření ze spáchání sexuálního deliktu na jejich území. Po zadržení podezřelého tak byly zpracovány veškeré procesní úkony, tedy i domovní prohlídka, při níž kriminalisté zajistili osobní věci a doklady ženy ještě z dalšího doposud neobjasněného přepadení, a to z července 2017.

Po provedení všech potřebných procesních úkonů obvinili kriminalisté 42letého muže z pěti trestných činů, kterých se měl dopustit na území Liberecka, konkrétně ze zločinů loupeže, vydírání a zvlášť závažného zločinu znásilnění. Následně jej, na základě Evropského zatýkacího rozkazu, vydali orgánům Spolkové republiky Německo.

42letému muži z Liberecka hrozí v případě uznání viny před soudem trest odnětí svobody až na deset let.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková, Policie ČR