logo

Muž z Ostravy měl podvádět při prodeji psů přes internet

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality ostravské policie prověřují okolnosti obchodu se psy.

Z dosud zjištěných informací vyplývá, že 47letý muž měl nabízet prostřednictvím internetu minimálně v době od ledna 2018 prodej psů zejména plemene německy trpasličí špic (Pomeranian) i dalších malých plemen (například Maltézský psík, Jorkšírský teriér, Francouzský buldoček). V inzerátech měl autor uvádět nepravdivé údaje o rase, stáří psa a přeočkování základní vakcinací. Deklarovat měl, že zvířata jsou čistokrevná. Muž je podezřelý, že při prodeji kupujícím předával očkovací průkaz, opatřený razítkem fiktivního veterináře. I údaje, jež měly být uvedeny v očkovacích průkazech, nebyly reálné. Některé průkazy pak obsahovaly i jméno existujícího veterináře, na kterého se pak měli začít obracet nespokojení majitelé psů se značnými výtkami.

K objasnění okolností události zahájili policisté úkony trestního řízení ve věci poškození cizích práv a podvod. Do současnosti zadokumentovali kriminalisté prodej šesti psů. Dvě zvířata po nákupu v období do týdne uhynula. Kriminalisté realizovali domovní prohlídku, při které zajistili věci důležité pro trestní řízení. Odebráno bylo celkem 17 psů různých plemen, žijících v nevyhovujících podmínkách (tito psi byli chováni v dvoupokojovém bytě, v bytě žili též jeho obyvatelé). Následně byla zvířata nabídnuta k náhradní péči. Muž měl inzerovat předmětný prodej prostřednictvím internetu na inzertních portálu, kdy informace zveřejňoval z různých internetových přístupů v kavárně či knihovnách (aby zamezil idenitifikaci). Samotný prodej pak měl probíhat na ulici a následně již s kupujícími nekomunikoval. Kriminalisté zajistili též osm mobilních telefonů (v inzerátech byly uváděny různé kontakty a zvířata měl pro větší serióznost nabízet jako ženy – tedy prodejkyně).

Žádáme případné další poškozené, kteří koupili psa výše popsaným způsobem a dosud nekontaktovali policii, aby tak učinili na lince 158. Protiprávní jednání je nutné dokumentovat komplexně. Za pomoc děkujeme.

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná, Policie ČR