logo

Muže v bezvědomí vytáhli z domu plného oxidu uhelnatého záchranáři, dvě ženy pak zachránili hasiči

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly v pátek 15.2.2019 dopoledne v rodinném domku v Třinci (okres Frýdek-Místek), z dosud neznámých důvodů plném oxidu uhelnatého (CO).

Seniora v bezvědomí rychle vytáhl z přízemí ven do bezpečí tým ZZS MSK, hasiči v dýchací technice potom objevili v prvním patře dvě ženy středního věku – jedné bylo špatně, druhá byla v té době bez příznaků zdravotních potíží. Okamžitě je vyvedli ven.

Operační středisko hasičů bylo o komplikacích v rodinném domku v třinecké části Konská informováno v pátek po půl desáté dopolední. Vyjely tam ihned dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Třinec a Frýdek-Místek.

Na místě již byl tým ZZS MSK, který se staral o zraněného seniora. Hasiči vypátrali v prvním patře domku dvě ženy. V jednotlivých místnostech domku naměřili přítomnost CO ve výši až 1000 ppm a celý objekt ihned začali odvětrávat, jak otevřením oken, tak přetlakovým ventilátorem.

Příčina vzniku a úniku CO v domku, včetně půdy, není dosud známa, podle zasahujících hasičů ale není vyloučeno, že to mohlo být v souvislosti s nekvalitně postaveným komínovým tělesem.

Tisková zpráva ZZS MSK:
Záchranáři ZZS MSK zasahovali v pátek 15. února dopoledne u osob intoxikovaných nebezpečným plynem Na Frýdecko-Místecku. Před půl desátou přijali operátoři záchranné služby informaci o starším muži s poruchou vědomí v rodinném domku v Třinci. Na pomoc vyjel tým rychlé lékařské pomoci a následně i skupina rychlé zdravotnické pomoci.

Posádka na místě zjistila přítomnost vysoké koncentrace oxidu uhelnatého, jehož vlivem došlo u pětasedmdesátiletého muže ke stavu bezvědomí a přímému ohrožení života. V rámci přednemocniční neodkladné péče bylo nezbytné zajistit postiženému dýchací cesty a umělou plicní ventilaci. Po dalších život zachraňujících úkonech byl přepraven na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice Třinec.

Ošetřit bylo zapotřebí rovněž sedmačtyřicetiletou ženu, která rovněž jevila známky otravy oxidem uhelnatým. Pacientka byla následně předána do péče interní ambulance třinecké nemocnice.

por. Mgr. Petr Kůdela, HZS MSK + PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK