logo

Na Břeclavsku se odehrálo velké cvičení složek IZS, simulován byl střet dvou vlaků

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Cvičení začalo před desátou hodinou podle předem stanoveného scénáře. Na úseku jednokolejné železniční tratě Břeclav – Lednice, v blízkosti usedlosti Nový Dvůr se stala železniční nehoda, při které se střetla samostatně jedoucí lokomotiva se stojícím osobním vlakem. Nehodu způsobila lokomotiva při zkušební jízdě po pravidelné údržbě. Strojvedoucí z důvodu zhoršených klimatických podmínek nerespektoval návěst „Stůj“ hlavního návěstidla a pokračoval v jízdě do obsazeného úseku trati. Následně havarovala lokomotiva do posledního vagónu stojícího osobního vlaku.

Vzhledem k závažnosti situace na místo vyráží 25 hasičských jednotek a také policejní vrtulník s hasiči-leteckými záchranáři na palubě. Aktivovány jsou samozřejmě i další složky IZS. Na místo se tak postupně sjede téměř 160 dobrovolných a profesionálních hasičů včetně jednotek SŽDC. Jejich úkolem je především třídit raněné přímo na místě nehody, vyprošťovat je a transportovat do péče záchranářů a lékařů. Předurčení dobrovolní hasiči na místě vytvářejí týlové zázemí.

Do akce se zapojilo více jak 400 cvičících. Při nehodě se zranilo 66 osob, 26 bylo bez zranění a 15 zemřelo. Zasahujícím se podařilo předat do péče ZZS posledního zraněného přibližně po 90 minutách od vstupu jednotek do vagónů.

Cvičení mělo za úkol prověřit připravenost složek na mimořádnou událost s velkým počtem zraněných. Rozhodčí sledovali mimo jiné spolupráci zasahujících, taktiku i využití technických prostředků. Vysoké teploty prověřily fyzickou odolnost hasičů zejména při vyprošťování a při několik stovek metrů dlouhém transportu zraněných.

Cvičení bylo rozšířeno také o vytvoření asistenčního centra pomoci, které nedaleko místa nehody přijímalo příbuzné cestujících a poskytovalo základní informace o jejich stavu a celkové situaci. Své specifické úkoly v místě nehody plnili také příslušníci Policie ČR.

Cvičení Vlak 2017 bylo svým obsahem, ale i rozsahem největším cvičením složek IZS v Jihomoravském kraji za poslední roky. Následovat bude pečlivé vyhodnocení jednotlivých činností. Zjištěné poznatky se následně promítnou do výcviku a školení hasičů.

Jaroslav Mikoška, HZS JmK