logo

Na pomoc indisponovanému muži zlínští strážníci šplhali přes balkón

zlk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Oznámení od rodinného příslušníka, který měl důvodnou obavu o svého příbuzného, prověřovala hlídka Městské policie Zlín ve středu 31. října 2018 dopoledne. Jak se záhy ukázalo, byla starost více než opodstatněná a bez všímavých sousedů a rychlé pomoci strážníků mohly být následky fatální.

Dvacet minut před polednem přijalo stálé operační centrum MP Zlín oznámení, podle kterého se v jednom z bytových domů na sídlišti Jižní Svahy může nacházet člověk v ohrožení života. Na volajícího se totiž obrátili sousedi 59letého muže, před jehož bytem se již druhý den nacházely nevyzvednuté jídlonosiče s obědem. Vstupní dveře přitom nešly otevřít, neboť se klíč nacházel z vnitřní strany zámku, a na zvonění a klepání uvnitř nikdo nereagoval.

Hlídka MP Zlín se na místo dostavila během sedmi minut a zjistila, že se byt nachází ve 4. poschodí. Po vyhodnocení situace strážníci požádali o pomoc sousedku, která jim umožnila přístup na vlastní balkón. Právě zde pak zaslechli z inkriminovaného bytu slabé volání o pomoc. Strážníci proto přelezli na balkón ohroženého muže, s pomocí nářadí otevřeli dveře a vstoupili dovnitř. V koupelně poté nalezli ležícího muže, který zde před mnoha dlouhými hodinami upadl a zaklínil se zde.

Dotyčný se necítil dobře, byl dezorientovaný, podchlazený a stěžoval si na bolesti. Strážníci mu proto poskytli neodkladnou pomoc a na místo ihned přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Lékař poté rozhodl o převozu indisponovaného muže do krajské nemocnice.

str. Mgr. Pavel Janík, MP Zlín