logo

Na vyčerpané káně v Brně měla políčeno kočka, kolemjedoucí řidič přivolal strážníky

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Muž projíždějící Rakoveckou ulicí v Brně vynaložil ve středu odpoledne větší úsilí, aby ochránil mladého dravce. Všiml si, jak pták poskakuje po silnici, a znepokojilo ho, že se neměl k odletu ani když se autem dostal do jeho blízkosti.

Vystoupil proto z vozidla a přivolal hlídku městské policie. Než mohli strážníci dorazit, prokázal muž dravci službu podruhé. K ptákovi se totiž připlížila kočka a chystala se na něj zaútočit. Muž ji ale zahnal a opeřenec utekl do křoví, kde s vypětím sil povylétl na větev.

Jeden ze strážníků poříční jednotky se k němu opatrně přiblížil a velmi obratně ho uchopil do rukou. Odnesl ho ke služebnímu vozidlu, kde ho ve spolupráci s kolegou umístil do prodyšného vaku. Tmavé prostředí je totiž pro zvířata ve stresu uklidňující. Strážníky zaujalo, že zvíře nebylo poraněné. Křídla i zbytek těla mělo na první pohled v pořádku a působilo spíše vyčerpaně.

Po domluvě s operačním střediskem městské policie ho proto převezli do záchranné stanice pro volně žijící zvířata. Specialista jim při přebírání potvrdil předpoklad, že se jedná o káně lesní a že je vyhublé, ale nezraněné. Přibližně rok starého zesláblého dravce si převzal, aby se o něj postaral, a po vyléčení ho vypustí do přírody.

Mgr. Jakub Ghanem, MP Brno