logo

Na zajištění drog užívaných Islámským státem se podíleli také čeští celníci

​Francouzské celní orgány ve spolupráci s protidrogovým oddělením Generálního ředitelství cel zadržely na území Francie zásilku z Libanonu obsahující kovové válce, které byly deklarovány jako formy. Do nich pachatelé ukryli 70 kg tablet známých pod komerčním názvem „Captagon“. Omamná látka obsahuje 12-18 % amfetaminu, stimulační drogy působící na centrální nervový systém.

Tablety Captagonu jsou v současné době zneužívány převážně konzumenty na Blízkém východě, a zejména pak bojovníky tzv. Islámského státu, kterým Captagon údajně zesiluje smyslové vjemy, zvyšuje sebevědomí, snižuje práh bolesti a zbavuje strachu.

Zásilka směřovala z Libanonu přes Francii do České republiky, a to české fyzické osobě, která měla Captagon dále odeslat přes Turecko zákazníkovi v Saúdské Arábii. Platba za přepravu byla uskutečněna z území Turecka, a to z blízkosti syrských hranic.

Captagon je obchodní značka pro lék Fenethylline, vynalezený v roce 1961. V současné době je na základě rozhodnutí Světové zdravotnické organizace ve většině zemí světa zakázán.

Důslednou kontrolou dovozu, vývozu a průvozu léčiv zabraňuje Celní správa ČR zneužití léků a dbá na ochranu zdraví spotřebitele.

kpt. Ing. Hana Prudičová, Celní správa