logo

Najížděl na auta i na policisty, nezastavila ho ani střelba

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Vyšetřovatel mostecké policie obvinil ze zločinu násilí proti úřední osobě 24letého muže z obce na Teplicku. Ten měl svoji rychlou, bezohlednou a nebezpečnou jízdou na silnici ohrožovat policisty, ostatní účastníky silničního provozu i osádku vozidla, které řídil.

Hlídka policie muže stavěla v obci Litvínov dne 11. září kolem 22. hodiny. Muž však na výzvy k zastavení nereagoval. Naopak přidal na plynu a policii začal ujíždět z Litvínova. U obce Meziboří muž náhle prudce zastavil a přinutil i policejní vůz k zastavení. Následně zařadil zpětný chod a prudce nacouval do služebního vozidla, což učinil ještě jednou a poté z místa vysokou rychlostí ujel.

Ujíždějící vozidlo bylo vypátráno další hlídkou u obce Záluží, kde ho hlídka opět vyzývala k zastavení pomocí výstražných zvukových a světelných znamení, což řidič ignoroval a mířil směrem na Dolní Jiřetín. Během jízdy řidič prováděl nebezpečné manévry, bránil hlídce, aby ho předjela a snažil se vůz vytlačit mimo vozovku. Obdobně se choval i na komunikaci I/13, kudy ujížděl ve směru na Chomutov. Během jízdy se snažil vybržďovat pronásledující policejní vozy, prudce brzdil a na prvním výjezdu odbočil na místní komunikaci.

I tam se řidič vozu pokusil vytlačit policejní vozidlo a narazil do něj. Následně dojel až k bráně jedné firmy, kde zastavil a byl obklíčen třemi vozidly, která kolem něj vytvořila zátaras. Policisté vystoupili z vozidel a opakovaně zákonnou výzvou muže vyzývali, aby zanechal protiprávního jednání.

Ani tentokrát muž neuposlechl. Couváním a rozjížděním se začal narážet do všech policejních vozidel a přitom přímo ohrožoval život a zdraví přítomných policistů. S ohledem na nebezpečné jednání motoristy policisté použili nejprve teleskopické obušky, kterými udeřili do skel vozu a následně i služební zbraň, kterou několikrát vystřelili na kola vozidla.

Přesto řidič pokračoval v opakovaném narážení do vozidel, kdy tyto rozrazil a poté mezi nimi projel. Ujel asi 200 metrů, kde zastavil a z vozidla vyběhl a utíkal do důlního prostoru. Policisté muže pronásledovali a zadrželi ho ve spolupráci s teplickými policisty poblíž místa jeho bydliště. Muž byl již okresním soudem v Teplicích odsouzen za jízdu přes zákaz řízení a užívání návykových látek při řízení.

Soud v Teplících nyní na muže vydal příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Obviněný byl eskortován do věznice. Za toto jednání mu hrozí až šestiletý trest odnětí svobody.

nprap. Ludmila Světláková, PČR