logo

Nalezený granát si chtěl nechat muž jako suvenýr, po 14 dnech ale přeci jen zavolal policisty

zlk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středu dopoledne zavolal na linku 158 dvaačtyřicetiletý muž z Holešova. Ten operačnímu důstojníkovi sdělil, že má doma granát. Na místo proto ihned vyrazili holešovští policisté a dále byl povolán policejní pyrotechnik.

Muž předmět připomínající vojenskou munici nalezl už před čtrnácti dny v Přelouči na nákladním nádraží vedle výkopu. Domníval se, že se jedná pouze o prázdný obal bez roznětky i náplně a tak si střelivo odvezl domů. Chtěl si ho vyčistit a ponechat jako suvenýr. Na popud svých známých, kteří se zabývají historií, ale raději zavolal na policii.

Munici si převzal přivolaný pyrotechnik. Uvedl, že se jedná o protipancéřový dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů pocházející z období druhé světové války. Nálezce měl velké štěstí, že granát neobsahoval aktivní látky.

S nálezy vojenské munice se setkáváme poměrně často. Manipulace s těmito předměty je však velmi nebezpečná, a proto upozorňujeme všechny, kteří se ocitnou v obdobné situaci, aby netknuté střelivo ponechali na místě nálezu a ihned zavolali na tísňovou linku Policie ČR 158.

por. Mgr. Simona Kyšnerová, PČR