logo

Národní protidrogová centrála rozbila dva gangy vyrábějící ve velkém pervitin

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Laboratoře na výrobu metamfetaminu se nacházely na území Karlovarského, Plzeňského a Středočeského kraje a hl. m. Prahy. Hlavní vyšetřovací verzí obou operací je vývoz převážné části vyprodukovaného objemu drogy mimo území České republiky.

Prekursor pro výrobu metamfetaminu představoval pseudoefedrin extrahovaný z léčiv dovážených na naše území v řádech mnoha desítek kilogramů z Polské republiky. V jedné z varen se podařilo zajistit zatím největší množství metamfetaminu na jednom místě, přes 22 kilogramů krystalů již zabalených a nadepsaných pro dodání předem dohodnutým velkoodběratelům. Organizovaná trestná činnost těchto skupin představuje svým dopadem nejproblematičtější modus operandi drogové kriminality v České republice.

Organizované skupiny, s jasně vymezenou dělbou práce jednotlivých členů, provozovaly trestnou činnost dlouhodobě, opakovaně, v téměř pravidelných intervalech a na více místech. V rámci operce s krycím názvem Stříbro se rovněž podařilo propojit trestnou činnost skupiny pachatelů s několika velkými černými skládkami chemických látek zajištěných na území severozápadních Čech, jež byly odpadem z průmyslové výroby metamfetaminu a zdrojem nebezpečného zamoření okolního prostředí. Zločinecké skupiny tvořily téměř výhradně pachatelé původem z Vietnamu. Jednalo se z velké části o osoby s kriminální minulostí, často drogovou trestnou činností. Občané České republiky byli skupinou převážně využíváni k zajištění objektů pro umístění varen. Využívané objekty jsou kontaminovány toxickými látkami a pro jejich další využití je nezbytná sanace.

Léky s obsahem pseudoefedrinu zneužívané při výrobě metamfetaminu dováželi pachatelé z Polska, v osobních automobilech, sofistikovaně ukryté například do originálních obalů různého zboží, třeba velkých balení granulí pro psy. Léky unikali na černý trh mimo jiné přímo z jedné z tamních lékáren.

Při realizaci operací byly kromě průmyslových provozů, 22 250 g metamfetaminu a 4 000 g metamfetaminu v nedokončené fázi výroby zajištěno několik kilogramů tablet s obsahem pseudoefedrinu v podobě léku Galpseud, velké množství chemických látek potřebných pro výrobu metamfetaminu a finanční hotovost přesahující 2.5 mil. Kč.

V rámci trestního spisu „Stříbro“ bylo na území České republiky zadrženo a obviněno 12 osob a v rámci trestního spisu „Štaflík“ 8 osob, kterým bylo sděleno obvinění pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle ustanovení 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c) trestního zákoníku, za což jim hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody v délce až 12 let.

Do závěrečných fází realizací operací byli kromě policistů Národní protidrogové centrály nasazeni také příslušníci Útvaru rychlého nasazení, Kriminalistického ústavu, specializovaných útvarů PČR a Hasičského záchranného sboru.

V rámci těchto případů byly zadrženy kompletní organizované skupiny osob, nicméně vyšetřování pokračuje a nelze vyloučit rozšíření trestního stíhání již obviněných osob.

kpt. Mgr. Barbora Kudláčková, Policie ČR