logo

Nárůst zásahové činnosti záchranářů v Moravskoslezském kraji v souvislosti s vedry

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Přelom července a srpna s sebou přinesl horké počasí, které znamená citelné navýšení výjezdové činnosti záchranářů v Moravskoslezském kraji. Jen za pondělí a úterý (31.7. a 1.8.) zasahovaly posádky ZZS MSK u osmi set událostí. Poslední červencový den atakovalo množství zásahů hranici čtyř stovek, o den později byla dokonce překročena. Běžně přitom řeší posádky v kraji okolo 320 událostí během čtyřiadvaceti hodin. Jedná se tedy o čtvrtinový nárůst činnosti.

Tropické teploty přinesly vyšší zátěž například nemocným s oběhovými obtížemi, kterých posádky ZZS ošetřovaly několik set. Během uplynulých dvou dní vyjížděli záchranáři také k více než šedesáti případům kolapsových stavů, což představuje zhruba trojnásobný počet oproti běžnému stavu. Mezi pacienty ošetřenými posádkami ZZS MSK byla také půldruhá desítka těch, kteří byli pobodaní hmyzem, nejčastěji vosami.

Záchranáři v souvislosti s vedry vyzývají k přizpůsobení se panujícímu počasí. Lidé by měli myslet především na dostatečný pitný režim, ochranu před sluncem a pokud možno i úpravu denních aktivit.

PhDr. Lukáš Humpl ZZS MSK