logo

NCOZ a BIS zasáhly proti vízové kriminalitě

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté sekce organizovaného zločinu Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zadrželi v úterý 18. září 2018 osm cizích státní příslušníků původem z Ruské federace a Vietnamské socialistické republiky. Na případu s policií spolupracovala Bezpečnostní informační služba (BIS).

Ti jsou důvodně podezřelí z organizování trestné činnosti, která souvisí s podáváním žádostí o udělení pobytových oprávnění na území České republiky ze strany občanů Vietnamské socialistické republiky. Jejich neoprávněným jednáním mělo docházet k paralyzování některých způsobů umožňujících podávání žádostí o pobytová oprávnění z určitých destinací, čímž byla částečně narušena činnost Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Všech osm zadržených osob bylo ještě téhož dne obviněno z trestných činů:

neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací dle § 230 odst. 1, odst. 3 písm. a), písm. b), odst. 4 písm. c), odst. 5 písm. b) trestního zákoníku,
účast na organizované zločinecké skupině dle § 361 odst. 1 alinea druhá, odst. 2 trestního zákoníku.
Čtyři z těchto osob byly obviněny také z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti dle § 216 odst. 1 písm. a) odst. 4 písm. b) písm. c) trestního zákoníku.

Na všech osm obviněných osob podala státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze návrh na vzetí do vazby. Soudce tento návrh akceptoval a všechny obviněné vzal do vazby.

Na celém případu s kriminalisty NCOZ spolupracovala Bezpečnostní informační služba (BIS) a Ministerstvo veřejné bezpečnosti Vietnamské socialistické republiky.

BIS