logo

Nehoda polského kamionu u Českého Těšína uzavřela půl dálnice

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Čtyři jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly v sobotu 30.9.2017 ráno (pět hodin) na dálnici D48 u Českého Těšína (okres Karviná) u nehody polského kamionu Mercedes Actros, který prorazil středová svodidla a skončil v protihlukové stěně napříč jedním směrem dálnice. Starší ukrajinský řidič vyvázl bez zranění.

Při vyprošťování kamionu, který jel bez nákladu, zasahoval hasičský speciál Bizon. Dálnice ve směru z Nošovic do Českého Těšína byla během celého rána a dopoledne zcela uzavřená, objízdná trasa vedla přes Hnojník. Pouze jednou – kolem osmé hodiny – hasiči nechali jedním pruhem projet celou kolonu čekajících vozidel, pak byl zmíněný směr dálnice opět uzavřen.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno v sobotu v pět hodin ráno. Na okraj Českého Těšína vyjely čtyři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Český Těšín, Nošovice, Frýdek-Místek a Ostrava-Zábřeh, odkud přijel vyprošťovací speciál Mercedes Actros Bizon. Ten nadvakrát uvolnil a odtáhl polský kamion z dálniční protihlukové stěny i středových svodidel.

Při nehodě si kamion prorazil palivovou nádrž, část nafty unikla na silnici, mimo komunikaci do trávy i do kanalizace. Hasiči únik zastavili pomocí nasákavého sorbentu a jímacího korýtka a položili na hladinu nedalekého potoka sorpčního hada. Z proražené nádrže přečerpali do náhradní nádoby 60 litrů nafty, otvor potom provizorně opravili tmelem.

Ekologické následky nehody přijela likvidovat firma Ekoaqua. Hasiči předali místo nehody v 10 hodin dopoledne Policii ČR, polovina dálnice D48 byla v tu chvíli dál uzavřená.

por. Mgr. Petr Kůdela, HZS MSK