logo

Nejlepší odstřelovači jsou z Útvaru rychlého nasazení, vyhráli další soutěž

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Necelá třicítka týmů z osmi zemí světa se zapojila do desátého ročníku soutěže odstřelovačů, která se uskutečnila od 23. do 27. dubna ve vojenské zkušební střelnici Bzenec a ve vojenském újezdu Libavá. Klání dvoučlenných týmu bylo určeno nejen vojenským odstřelovačům, ale také zástupcům jiných ozbrojených složek.

„Jsem rád, že si tento šampionát získal tak dobrou pověst a mnohé týmy se sem opakovaně vrací, aby si užily atmosféru a načerpaly nové zkušenosti,“ řekl účastníkům za organizátory během úvodního dne velitel 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David.

Po čtyřech dnech klání byly za účasti pozvaných hostů a partnerů soutěže vyhlášeny nejlepší týmy. První a třetí místo obsadili příslušníci URNA, na druhém se umístili příslušníci Vojenské policie. Rozhodčí po celou dobu pečlivě sledovali a bodovali také vzájemnou spolupráci v týmu. První místo této kategorie obsadil tým, který zvítězil i celkově (URNA), na druhém místě skončili Finové a na třetím jeden z polských týmů.

Dva dny strávili na střelnici
První dva dny strávili soutěžící na bzenecké střelnici, kde absolvovali řadu disciplín spojených se střelbou v nejrůznějších polohách, na odlišné typy cílů a v rozdílné vzdálenosti. Na přípravu svých zbraní a následný výstřel měli časový limity v řádech sekund. Soutěž ostřelovačů dále pokračovala v prostoru Libavá, kde u řídící věže Velké střelné byl zřízen provizorní heliport. Ten sloužil pro dvojici vrtulníků Mi-171š, přičemž každý rotoval s dvojicí ostřelovačů. Jeden byl ve dveřích, druhý u okna. Oba z této pozice museli na tři výstřely trefit terče. To bylo vzhledem k pohybu stroje velmi náročné.

Třicet týmů z celého světa
„Disciplína s vrtulníkem se mi velmi líbila. U nás používáme jiné typy strojů a tyto vojenské vrtulníky jsou zkrátka něco neobvyklého,“ sdělil jeden z policejních odstřelovačů. Další soutěžní stanoviště bylo ve znamení přesného zásahu čtyř terčů, přičemž kromě odstřelovacích pušek musel každý voják prokázat své schopnosti zasažení pohyblivého cíle i pistolí. Na Libavé pak soutěžící absolvovali i noční střely a následný přesun zpět do Bzence.

Letos se šampionátu účastnila necelá třicítka týmů z osmi zemí jako například ze Slovinska, Finska, Spojených států amerických, Velké Británie, Francie a dalších. Hlavním organizátorem soutěže byla 7. mechanizovaná brigáda ve spolupráci s partnery.

kapitán Ladislav Kabát a Michal Voska, AČR