logo

Několik kilometrů po dálnici urazili hasiči jedoucí k vážné nehodě za 15 minut, chyběla záchranná ulička

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Deset minut před sedmnáctou hodinou byla v pátek 4. května ohlášena na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje dopravní nehoda zahraničního autobusu, kamionu a dodávky na 1. kilometru dálnice D5 u obce Chrášťany ve směru do Prahy.

Protože byl autobus plně obsazený a byl předpoklad většího počtu zraněných osob, vyslal operační důstojník k události jednotky profesionálních hasičů ze stanic Beroun a Kladno a jednotku sboru dobrovolných hasičů Rudná. V rámci mezikrajské výpomoci byl o pomoc požádán Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy, který k nehodě vyslal dvě družstva ze stanic Petřiny a Smíchov.

Youtube Video
Podívat se na video

Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v úseku s obousměrným omezením provozu, měly jednotky velký problém se k havarovaným vozidlům vůbec dostat. Jako první se na místo dostavila jednotka z Prahy, která zastavila v opačném směru. Velitel jednotky při průzkumu zjistil, že v autobuse cestovalo 32 osob, z nichž jedna na sedadle průvodce byla zaklíněna s nutností vyproštění za použití hydraulického nářadí. Následně byla zraněná osoba letecky transportována do pražské nemocnice v Motole.

Při nehodě se v autobuse zranili další čtyři cestující – dva byli pozemní cestou převezeni do Ústřední vojenské nemocnice a dvěma ošetřili drobné oděrky zdravotničtí záchranáři na místě. Hasiči provedli u havarovaných vozidel protipožární opatření a pomohli s vyložením zavazadel s autobusu.

Na žádost velitele zásahu byl pro cizince vyslán ze slánské stanice evakuační autobus, kterým byli přepraveni do Prahy k náhradnímu spoji. Dálnice byla po dobu zásahu zcela uzavřena v obou směrech, což značně zkomplikovalo nejen příjezd do hlavního města od Berouna, ale také na Pražském okruhu.

nprap. Petr Svoboda, HZS SČK