logo

Neratovickým policistům ujížděl opilý řidič Roveru, další opilec ujel od nehody

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Hlídka Obvodního oddělení Neratovice prováděla dne 6. listopadu 2016 kolem 1:15 hodin dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. Chtěla zkontrolovat vozidlo Rover, které jelo po silnici I/9 směrem na Mělník. Řidič však na světelné a zvukové zařízení nereagoval a začal ujíždět. V obci Kly v pravotočivé zatáčce nezvládl řízení a havaroval. Narazil do ocelového svodidla a sloupu telefonního vedení. Celková škoda na vozidle, svodidle a sloupu byla předběžně vyčíslena na 30 000,- Kč. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn.

U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu. Nadýchal opakovaně téměř jedno promile. Přiznal, že před jízdou pil alkohol. Na místě mu policisté zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Po zadokumentování a zpracování bude případ předán k projednání příslušnému správnímu orgánu, v jehož kompetenci je potrestání řidiče.

Druhý způsobil dopravní nehodu, od které ujel.
Řidič osobního vozidla Škoda Octavia jel ve směru od obce Sudovo Hlavno na Čečelice. Kolem 16:30 hodin projížděl obcí Konětopy, vjel do protisměru a dále vlevo mimo komunikaci na travnatý pás, kde naboural do zaparkovaného vozu. Nezastavil a pokračoval dál v jízdě. Řidič, který jel za ním a celou nehodu viděl, okamžitě vše oznámil na linku 158 a začal vůz pronásledovat. Jen díky němu policisté z Obvodního oddělení Kostelec nad Labem muže dostihli. Ujíždějícího řidiče podrobili dechové zkoušce. Devětapadesátiletý muž nadýchal více než dvě promile alkoholu. Na místě policistům přiznal, že před jízdou v restauraci popíjel. Nyní je důvodně podezřelý z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, což mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Opětovně apelujeme na všechny řidiče. Alkohol a drogy za volant nepatří!

Alkohol i jiné návykové látky ovlivňují schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. To pak reaguje na neočekávané situace mnohem pomaleji a mění tak normální situace na silnici, na situace skrytě nebezpečné. Ovlivňuje také schopnost posoudit rychlost i vzdálenost ve vztahu k nehodě. Přirozené zábrany se s přibývající návykovou látkou ztrácejí. Třeba jen mírně podnapilý řidič rizikové situace vnímá, ale neuvědomuje si možná rizika a snadno je podhodnotí.

Po překročení koncentrace 0,55 promile alkoholu v krvi začíná převažovat negativní efekt účinku na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu. Alkohol a drogy za volantem zvyšují nejen agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale mají i výrazný vliv na periferní vidění řidiče. Jedná se o takzvané tunelové vidění. Řidič je schopný čím dál méně vnímat prostor před

sebou. I když opilý řidič jede pomalu, jeho zorné pole je snížené a to je zdrojem potencionálních konfliktů i závažných dopravních nehod.

PČR