logo

Neznámá osoba vydávající se na internetu za „ženu“ vylákala z muže více než 800 tisíc korun

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Od úterý 8. ledna 2019 prověřují olomoučtí kriminalisté oznámení od poškozeného muže, od kterého neznámá osoba, vydávající se za ženu a s níž komunikoval prostřednictvím emailu, měla podvodně vylákat přes 825 000 korun.

Muž v září 2016 obdržel od neznámé osoby na svůj email spam, který obsahoval fotografii ženy se žádostí o seznámení a sňatek. Žena měla pocházet z jednoho ze států bývalého Sovětského svazu. Od té doby spolu začali komunikovat prostřednictvím emailu. Během této komunikace mu žena slíbila, že za ním přiletí do Česka a budou spolu žít.

V průběhu několika dalších měsíců se pak snažila působit na jeho city, a pod nejrůznějšími záminkami a přísliby (např. že potřebuje peníze na zakoupení letenky do České republiky, na zpáteční letenku, na vyřízení víza, na právníka apod.) se jí podařilo postupně z muže vylákat přes 825 000 korun. Ty jí muž zaslal v několika platbách prostřednictvím mezinárodních peněžních převodů na zahraniční bankovní účet. Koncem prosince loňského roku mezi nimi komunikace ustala. Vzhledem k tomu, že muž pojal podezření, že by se mohlo jednat o podvod, vše oznámil na policii. V dané věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na osm let.

Policisté varují před obdobným či stejným seznamováním se prostřednictvím internetu. Stejným či obdobným způsobem mohou být kontaktováni další muži, ať už prostřednictvím seznamovacích portálů či sociálních sítí, případně emailu. Při komunikaci v prostředí internetu je nutné být zvláště opatrný a ostražitý. Anonymita internetu umožňuje pachatelům jednoduše vyhledávat potenciální oběti a bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu poměrně rychle a hlavně účinně mohou lákat z těchto obětí peníze. V rámci komunikace mohou směřovat své žádosti o zaslání finančních prostředků na různé zahraniční bankovní účty nebo prostřednictvím různých služeb na přepravní společnosti.

por. Mgr. Irena Urbánková, Policie ČR