logo

Neznámý pachatel napadl počítačovou síť jedné ze společností na Táborsku, výkupné požadoval v Bitcoinech

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Táborští kriminalisté odboru hospodářské kriminality, kteří se specializují na trestnou činnost páchanou prostřednictvím „kyber“ prostoru, šetří případ napadení počítačové sítě jedné z místních společností. Do vnitřní sítě firmy pronikl neznámý pachatel a spustil v ní ransomware. Tím zakrypoval veškerá data společnosti. Za jejich opětovné zpřístupnění požadoval proplatit 3 BTC.

Pachatel se tímto jednáním dopustil hned dvou trestných činů, a to přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a přečinu vydírání. Trestní zákoník za uvedené jednání stanoví, mino jiného, až tresty odnětí svobody na dobu tří (neoprávněný přístup), respektive čtyř let (vydírání).

Nejedná se o ojedinělý případ, a to nejen vůči firmám, ale i vůči fyzickým osobám. Pro běžného uživatele internetu je obranou zejména obezřetnost při přijímání e – mailové komunikace, neboť právě ta je hlavním prostředkem šíření tohoto druhu malware. Znamená to tedy zejména neotevírat přílohy e – mailů od neznámých podezřelých odesílatelů. V případě napadení pak věc oznámit policii, neplatit „výkupné“ a situaci řešit ve spolupráci s IT specialisty.

por. Mgr. Miroslav Doubek, Policie ČR