logo

Noční požár v Bohutíně na Příbramsku způsobil škody za desítky milionů, založen byl pravděpodobně úmyslně

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Požár ve firmě zabývající se výrobou a montáží podlahových krytin v obci Vysoká Pec, která je součástí Bohutína, byl na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje ohlášen v noci na sobotu 12. srpna dvacet minut po třetí hodině.

K události byli vysláni profesionální hasiči z Příbrami a Hořovic, kterým postupně vyjely na pomoc jednotky SDH obcí Bohutín, Březnice, Chrást, Komárov, Milín, Příbram VI-Březové Hory a Rožmitál pod Třemšínem. Vzhledem k rozsahu požáru i počtu nasazených sil nechal velitel zásahu vyhlásit druhý stupeň požárního poplachu. Celkem se na místo sjelo dvanáct cisternových vozů a dvě automobilové plošiny.

Při příjezdu prvních jednotek byla požárem zasažena výrobní hala dřevěných podlahových krytin o půdorysu 20 x 40 metrů, která se ovšem nacházela v uzavřeném areálu firmy. Do příjezdu zástupce společnosti tak prvotní zásah probíhal několika vodními proudy přes plot. Později bylo nasazeno šest proudů C ze země a další dva z výškové techniky.

Hasiči museli postupovat velmi opatrně, protože nad hlavní částí objektu se propadla plechová střecha. Kromě likvidace plamenů v přímo zasažené hale se část jednotek zaměřila na ochranu navazujících objektů. Potřebná hasební voda byla kyvadlově dovážena z čerpacího stanoviště, které bylo zřízeno na nedalekém Vysokopeckém rybníku.

Požár se podařilo lokalizovat po třech a půl hodinách a v další fázi zásahu se jednotky soustředily na rozebírání střešní konstrukce, vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování. Po sedmé hodině se vystřídaly směny profesionálních hasičů a pokračovaly dohašovací práce. Kolem půl deváté začal velitel zásahu redukovat jednotky a nechal snížit poplachový stupeň.

S ohledem na předpokládanou vyšší škodu kvůli drahým strojům v zasažené hale přizval vyšetřovatel příčin požárů ke spolupráci policejního kynologa se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření i experty Technického ústavu požární ochrany Praha. Do sobotních večerních hodin zajistila dohled nad požářištěm místní dobrovolná jednotka z Bohutína.

Předběžně byly přímé škody vyčísleny na dvacet milionů korun, včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil hasiči uchránili hodnoty v dvojnásobné výši. Vyšetřovací skupina, ve které je i kriminální policie, pracuje s několika verzemi příčiny vzniku požáru.

por. Ing. Ladislav Holomčík, HZS SČK