logo

Novinka ve vozovém parku SPJ Praha

msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Již „nějaký pátek“ má pražská Speciální pořádková jednotka k dispozici zařízení LRAD (Long range acoustic device), usmítěné na služebním vozidle Škoda Octavia.

Využití zařízení se osvědčilo, a tak ve výbavě SPJ Praha přibylo další takové zařízení, avšak většího charakteru. Na bezpečnostním opatření Sparta Praha x Crvena Zvezda Bělehrad bylo toto zařízení k vidění v provizorních podmínkách ve služebním vozidle v civilním provedení. Na pochodu Prague Pride pak již bylo zařízení umístěno na služebním voze SPJ Praha v „barevném provedení“.

Na tomto voze by již mělo zařízení zůstat. LRAD je hojně využíván jako velký megafon. Služební vozidlo s tímto zařízením popojíždí před průvodem, pochodem, před jdoucími demonstranty, fotbalovými fanoušky a podobně. Policisté nejen že mohou prostřednictvím tohoto zařízení dávat takovým lidem zákonné výzvy tak, aby byly slyšet i o desítky až stovky metrů dále, ale zároveň mohou zařízení využít jako donucovací prostředek.

Youtube Video
Podívat se na video

Menší z těchto zařízení bylo použito v Opavě, kde se snažili na stadion vniknout fotbaloví fanoušci Baníku Ostrava. Tehdy začalo zařízení vydávat nepříjemný zvuk, čímž donutilo fotbalové fanoušky, aby odstoupili dále od stadionu.

Větší zařízení, umístěné na služebním vozidle VW Transporter, bylo prozatím využíváno především jako megafon. A slyšet jde opravdu daleko.

O tom, co přesně je zařízení LRAD, hovoří i následující video…

Youtube Video
Podívat se na video

 

MrK, Týdeník Policie