logo

Hrádečtí policisté evakuovali v Chotyni obyvatele domu s pečovatelskou službou a zachránili seniorku z hořícího bytu

Dne 23.3.2018, krátce před půl čtvrtou hodinou ranní, jsme na operační středisko přijali z tísňové linky 112 oznámení o požáru v domě s pečovatelskou službou v Chotyni.

Na místo kromě hasičů a lékařů vyjela i hlídka z obvodního oddělení Hrádek nad Nisou ve složení prap. Jiří Zeman a prap. Ondřej Hrubeš.

Policejní hlídka byla na místě ještě před příjezdem hasičů. Policisté zjistili, že na chodbě pečovatelského domu je cítit kouř a v jednom z přízemních bytů skutečně hoří. Seniorka tohoto bytu však neotevírá a kromě toho měli informaci, že je žena navíc odkázána na invalidní vozík. Policisté z domu evakuovali přes dvě desítky osob a vydali se do hořícího bytu. Jeden z policistů se při evakuaci seniorky sám nadýchal kouře. Ženu předal do péče lékařů, kdy ji vozidlo Zdravotnické záchranné služby z důvodu nadýchání kouře převáží na ošetření do Krajské nemocnice Liberec. V liberecké nemocnici končí také na ošetření policista, který se nadýchal při záchraně ženy zplodin hoření. Nikdo z ostatních nájemníků domu nebyl zraněn. V době, kdy policisté vynesli ženu z hořícího bytu, se již na místě nacházely jednotky dobrovolných hasičů z Hrádku nad Nisou a Chotyně. Ti uhasili požár bytu a provedli odvětrání budovy. Na místě zasahovali i hasiči Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje včetně vyšetřovatele. O celé situaci byla informována i starostka obce, která se neprodleně dostavila na místo. Pro osoby z neobyvatelných bytů zajistila náhradní ubytování.

Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu „obecné ohrožení z nedbalosti“. V dopoledních hodinách bude probíhat ohledání místa požáru za přítomnosti vyšetřovatele hasičů, policejního psovoda se služebním psem speciálně vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření a také kriminalistického technika. Poté by měl vyšetřovatel hasičů určit předběžnou příčinu požáru. V tuto chvíli není ještě známa ani výše vzniklé škody.

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, Policie ČR