logo

Karvinští policisté zachránili lidský život, využili mimo jiné AED

Ve středu 24. 05. 2017 policisté Obvodního oddělení Karviné 1 pprap. Patrik Zmija (vlevo) a nstržm. Martin Magyar (vpravo), asistovali revizním technikům a pracovnici společnosti, pronajímající byty, na prohlídkách zbylých domů v městské části Doly.

Nájemník vyšel z domu i se psem rasy Staford, kterého uvázal ke kmeni stromu. Pán (61 let) během chůze k brance zkolaboval.

A začal boj o život. Ze všeho nejdřív, museli policisté pána odtáhnout za branku, protože uvázaný pes ohrožoval všechny přítomné.

„Policisté na nic nečekali, muže dali do stabilizované polohy a přivolali rychlou lékařskou pomoc. Situace se však náhle změnila. Před příjezdem lékařů, u muže došlo k selhání srdeční činnosti. Policisté ihned začali s první pomocí a záchranou zraněného.“ situaci v terénu popsal vedoucí oddělení npor. Mgr. Jaroslav Sarčák

V resuscitaci policisté pokračovali až do příjezdu záchranářů, kteří od policistů pacienta převzali. Policisté však ani po převzetí, nečinně nepřihlíželi, ale vzájemně se, se záchranáři střídali na srdeční masáži. U poškozeného se podařilo obnovit srdeční činnost. Po jeho stabilizaci byl 61letý muž převezen do nemocnice Karviná Ráj, s následným transportem do kardiocentra Nemocnice Třinec Podlesí. Pes byl odvezen do městského útulku.

„Policisté při záchraně využili vybavení prvosledové hlídky, jenž mimo jiné obsahuje i tzv. záchranný defibrilátor, který se osvědčil. Palec nahoru chlapi, (patří samozřejmě i záchranářům). Jak naši kluci říkají, „kdo nezkusil, neví jaký to je pocit, když pod rukama protéká život.“ dodal vedoucí oddělení.

por. Mgr. Bc. Zlatuše Viačková, PČR