logo

Kostelečtí policisté zachránili pomocí AED lidský život

Poděkování za skvělý zákrok, na jehož konci byla stabilizace pacienta a záchrana jeho života, si ve středu vyslechli dva kostelečtí policisté z úst vedoucího Územního odboru PČR Rychnov nad Kněžnou plk. JUDr. Zdeňka Hlaváčka a starosty města Vamberka Rudolfa Futtera.

Běžná noční služba v sobotu 10. června 2017 se ve dvě hodiny po půlnoci změnila v drama v okamžiku, kdy operační důstojník policistům oznámil, že v jednom bytě na sídlišti ve Vamberku potřebuje pomoc muž, který nejeví známky života. Na tísňovou linku volala jeho přítelkyně a záchranáři, kteří byli ve větší vzdálenosti, požádali přes operační středisko o pomoc hlídku, která i s automatizovaným externím defibrilátorem byla poblíž.

Praporčíci Pavel Dlabka a Michal Potužník za 40 sekund zastavili před vchodem u domu a výtahem, který jim přistavený dole ušetřil drahocenné sekundy, vyjeli do posledního patra. Po vběhnutí do ložnice cyanotického devětadvacetiletého muže stáhli z postele na zem a okamžitě zahájili resuscitaci. Jeden z nich připravoval defibrilátor k akci a druhý zatím prováděl nepřímou masáž srdeční, aby do mozku pacienta stále přicházela okysličená krev. Po analýze přístroj nařídil léčebný výboj, který policisté provedli a po dvou minutách po dalším příkazu defibrilátoru jej zopakovali. Nepřestávali v nepřímé masáži srdeční až do příjezdu záchranářů, kteří si pacienta převzali a posléze stabilizovaného transportovali do nemocnice. Až poté si policisté plně uvědomili, že zachránili život svému kamarádovi. Postarali se i o rozrušenou přítelkyni, kterou předali do péče příbuzných.

Muž se po několikadenním pobytu v nemocnici zdráv vrátil zpět domů. Jak lékaři na místě i později v nemocnici konstatovali, policisté mu včasným zásahem zachránili život. Za to jim poděkoval nejen on sám spolu s rodinou, ale dnes i vedení rychnovské policie spolu se zástupcem města Vamberk, ve kterém oba policisté žijí.

Policistům přístroje záchranáři zapůjčili na obvodní oddělení v místech, kde není dislokována výjezdová skupina ZZS. Policisté tak mohou účinně zasáhnout ještě dříve, než na místo dorazí sanitka s posádkou a příslušným vybavením. Policisty k zásahu vyškolili a vycvičili lektoři výcvikového a vzdělávacího střediska královéhradecké záchranky, a to v provádění základní neodkladné resuscitace, kterou můžou v indikovaném případě rozšířit o poskytnutí léčebného defibrilačního výboje.

Vyhodnocení srdečního rytmu postiženého a doporučení nebo naopak nedoporučení výboje zajišťuje právě zmiňovaný přístroj. Pokud operátoři tísňové linky 155 identifikují z tísňové výzvy zástavu krevního oběhu postiženého, zároveň s pokynem k výjezdu nejbližší posádky ZZS mohou prostřednictvím operačního střediska policie požádat o rychlý zásah policisty v místě. Od realizace této spolupráce už policisté zasahovali u několika desítek zásahů, kdy ještě před příjezdem záchranné služby účinně zahajují nebo od laiků přebírají resuscitaci a v případě potřeby využívají AED, čímž významně zvýšují šanci postižených na přežití.

por. Mgr. Alena Kacálková, PČR