logo

Milovický policista Martin Filip zachránil lidský život

prap. Martin Filip z OOP Milovice slouží u Policie ČR již 12 let. 2. května letošního roku nastoupil na další „běžnou“ službu.

Před půlnocí obdrželi středočeští policisté informaci o poškození dveří v obytném domě ve Spojovací ulici v milovické části Mladá.

prap. Martin Filip na místě opravdu nalezl rozbité dveře. U nich se však nacházelo velké množství krve. Vydal se proto po stopách krve ke zhruba 200 metrů vzdálenému domu, do kterého ho vpustil jeden z místních obyvatel.

Stopy krve ho zavedly až do nejvyššího patra. Klika i dveře jednoho z bytů byly silně potřísněny krví. V zámku dveří byly zvenčí klíče. Policista si proto odemkl a vstoupil dovnitř.

V předsíni spatřil ležícího muže, který silně krvácel (pravděpodobně tepenné krvácení). Muž začal ztrácet vědomí, prap. Martin Filip se s ním proto snažil komunikovat tak, aby zůstal při vědomí. Policista neváhal, vytočil linku 155, začal shánět provizorní škrtidlo, které nakonec „vytvořil“ z mužova trička. Zaškrtil mu ruku nad silně krvácející ranou.

O chvíli později dorazila na místo prvosledová hlídka Policie ČR. Ta přiběhla do bytu i se zdravotnickým vybavením. Společně pak policisté ještě kvalitněji utáhli místo okolo rány. Po zhruba deseti minutách od tísňového volání se na místo dostavila posádka středočeských záchranářů.

Zraněný muž byl posádkou ZZS SČK převezen do nymburské nemocnice. Policisté ještě zabezpečili jeho kolo, se kterým pravděpodobně přišel domů, ale které nechal stát dole ve vchodě. Policisté mu ho proto zamkli do bytu, aby ho někdo neodcizil. Podle policistů se případ pravděpodobně odehrál tak, že šel muž pod vlivem alkoholu domů, zavrávoral a upadl, přičemž „proletěl“ vchodovými dveřmi cizího domu. Poté zamířil sám domů. Svědky události, kteří by to potvrdili, však policisté zatím nemají.

Policista prap. Martin Filip svým jednáním bezesporu zachránil muži život.

MrK, Týdeník Policie