logo

Policisté v Hustopečích zachránili pomocí AED lidský život

V úterý 18. dubna přijalo navečer operační středisko oznámení, že starší žena bydlící v Hustopečích má vážné zdravotní problémy a selhávají jí životní funkce.

Na místo okamžitě vyjeli policisté pprap. Robert Mark a prap. Filip Bořil z místního obvodního oddělení, kteří dorazili do bytu jako první. Po příjezdu hlídka zjistila, že šestašedesátiletá paní leží v pokoji na zemi, nemůže dýchat a již nereaguje na žádné podněty. Kolegové se snažili od rozrušených rodinných příslušníků vytěžit co nejvíce informací, aby zjistili, co se stalo. Dověděli se, že seniorka má srdeční problémy, s nimiž se léčí a užívá řadu léků.

Hlídka měla u sebe automatický defibrilátor AED. Přístroj vyhodnotil, že není vhodné použít elektrický šok, a tak kolegové začali provádět nepřímou srdeční masáž, u níž se oba střídali. S oživováním pokračovali až do příjezdu hasičů, kteří jim v masáži srdce také pomáhali. Rychlé poskytnutí první pomoci bylo úspěšné! Žena začala sama dýchat a postupně se jí obnovily životní funkce. Seniorku si pak do své péče převzala záchranná služba.

Na závěr zbývá vyzdvihnout aktivní přístup obou kolegů, kteří poskytnutím správné první pomoci přispěli k tomu nejcennějšímu – záchraně lidského života.

por. Mgr. Kamila Haraštová, PČR