logo

Policisté z SPJ Moravskoslezského kraje zachránili plavkyni, kterou při plavání bodla vosa

Policisté moravskoslezské speciální pořádkové jednotky v sobotu zasahovali na Těrlické přehradě.

V průběhu plaveckého závodu jedna ze závodnic přestala plavat, zvednutím ruky i voláním o pomoc avizovala kritickou situaci. Hlídka okamžitě zareagovala, policista počal plavat k ženě, tato se začala ponořovat.

Dívku policista vytáhl nad hladinu, tato ještě sdělila, že byla zřejmě bodnuta hmyzem. Nato již nereagovala na podněty. Dívka byla policisty přepravena na palubu služební lodi, kde jí poskytli pomoc a současně byla lodí přepravena na břeh.

Další pomoc plavkyni poskytli záchranáři.

„Moravskoslezští záchranáři zasahovali od začátku letní sezóny již u desítek pacientů s alergickou reakcí na bodnutí hmyzem. Dne 29. července museli pomáhat vážně ohrožené pacientce na Karvinsku. O události bylo operační středisko ZZS informování po třinácté hodině z Těrlické přehrady, Na místo události vyjela posádka rychlé zdravotnické pomoci z Havířova a vzlétl vrtulník LZS z Ostravy. Osmnáctiletá plavkyně byla vosou bodnuta při plaveckých závodech, její alergická reakce byla bouřlivá. Stačila ještě vyslat signál o pomoc, takže byla z vody včas vytažena a dopravena na břeh. Zakrátko u ní však došlo k poruše vědomí a vážným dechovým obtížím. První pomoc poskytovala postižené přítomná zdravotnice, následně pak posádky ZZS. Pacientce zajistily žilní vstup a zasahující lékař ihned zahájil podávání potřebných léků. Poté, co se podařilo stav zlepšit, byla postižená vrtulníkem přepravena na oddělení urgentního příjmu FN Ostrava,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, PČR