logo

Pražský hasič zachránil v době volna život topícímu se dvouletému chlapci

Psal se 16. březen roku 2015, když se v Telecí u Poličky schylovalo k velké tragédii.

Na tísňovou linku 155 volal nstržm. Jiří Macků, profesionální hasič z Prahy, že se stal svědkem toho, jak u sousedů spadlo dvouleté dítě do zahradního bazénu a začalo se topit.

Jiřímu se podařilo chlapce vytáhnout ven z bazénu, protože nedýchal a byl v bezvědomí, zahájil u něj neodkladnou resuscitaci. Za asistence operátorky linky 155 na telefonu postupoval přesně podle udaných pokynů.

Díky resuscitaci začal dvouletý chlapec po chvíli sám pravidelně dýchat. O chvíli později se již rozplakal a začal kašlat. Chlapce přítomní svědci zabalili do deky a následně jej předali do péče přivolaných záchranářů. Kromě posádky ZZS z Poličky na místo dorazila také posádka vrtulníku LZS Kryštof 06 z Hradce Králové. Záchranáři chlapce na místě vyšetřili. Byl viditelně nezraněný, pouze prochladlý, i přesto byl ale převezen na dětské oddělení nemocnice ve Svitavách.

Dle zasahujících lékařů a záchranářů zachránil hasič Jiří Macků malému chlapci život.

Jiří Macků slouží jako strojník u HZS hl.m. Prahy, konkrétně na stanici Petřiny. Za svůj hrdinský čin byl již mimo jiné odměněn starostou Prahy 6. Za svůj čin je Jiří Macků nominován také na Zlatý záchranářský kříž. Na toto ocenění jej mohou nominovat i sami občané.

MrK, Týdeník Policie