logo

O víkendu proběhl výcvik zdravotníků HZS Středočeského kraje v Hoříně

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Výcvik byl realizován prostřednictvím modelových situací, které odpovídaly reálným zásahům, s nimiž se v minulosti hasiči setkali. Jeho cílem bylo sjednotit postupy a předat si vzájemně zkušenosti a poznatky.

To, jaké situace byly připraveny, věděl dopředu jen hlavní instruktor. Pro všechny ostatní tím byla zachována reálnost zásahu, kdy na začátku měli pouze základní informace, které dostanou od operačního střediska, a až po příjezdu na místo a následném průzkumu zjistili všechny detaily.

Sobotní část byla zaměřena na instruktory jednotlivých územních odborů, kteří si modelové situace vyzkoušeli, aby došlo ke sjednocení postupů v rámci Středočeského kraje při poskytování předlékařské neodkladné péče. Toto bylo důležité pro následující den, kdy instruktoři dohlíželi na jednotlivé pokusy zdravotníků a předávali jim ucelené informace.

Připraveno bylo pět modelových situací:

  • Dělník, který pracoval v lese s motorovou pilou
  • Manželský pár na kolech – pád ženy z kola, srdeční slabost muže
  • Muž, který skočil po hlavě do neznámé vody
  • Rybář, kterého postihl akutní infarkt myokardu
  • Dopravní nehoda – osoba sražená osobním autem

V neděli ráno byla pro všechny účastníky připravena ukázka mobilní barokomory, která je ve vlastnictví HZS hl. m. Prahy, dislokovaná na stanici Modřany. Po skončení byl výcvik kladně hodnocen a všichni ocenili možnost vyzkoušet si postupy v reálných situacích, se kterými se běžně setkávají.

Poděkování patří SDH Pečky a SDH Žilina za poskytnutí figurantů pro jednotlivé situace a za jejich ochotný přístup, bez kterého by nebylo možné tento výcvik realizovat.

prap. Bc. Tereza Fliegerová + pprap. Ing. Jan Sýkora, DiS., HZS Středočeského kraje