logo

Obyvatelům domu v Ostravě vadil zápach, přivolaní policisté našli v jednom z bytů varnu pervitinu

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Nezvyklý chemický zápach v domě inicioval oznámení nestandardní situace. Policisté oddělení hlídkové služby pak v domě dle intenzity zápachu vytipovali jeho nejpravděpodobnější zdroj – tedy jedno z obydlí. Uvnitř pak hlídka zastihla dva muže při výrobě pervitinu. V průběhu domovní prohlídky byly zajištěny věci důležité pro trestní řízení, laboratorní technika, tvořící provizorní zařízení určené k nelegální výrobě psychotropní látky pervitinu (tzv. varna) i chemikálie k výrobě této látky.

Po shromáždění důkazů pak zahájil policejní komisař trestní stíhání obou mužů pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy (dílem dokonaným, dílem nedokonaným ve stádiu pokusu). Muži byli zadrženi dne 5. 9. 2017 v Ostravě. Mladší 30letý muž se měl protiprávního jednání dopustit i přes to, že byl pro tento trestný čin odsouzen. Trest odnětí svobody vykonal v závěru června 2017.

Muž se k protiprávnímu jednání doznal, sdělil, že po ukončení výkonu trestu se rozhodl k výrobě pervitinu pro svou potřebu. Drogu pak měl vyrábět se známým. Mladšímu muži tak hrozí trest odnětí svobody až na deset let, staršímu 35letému, pak trest odnětí svobody až na pět let.

Závěrem opět doporučení, pokud ve svém sousedství zaznamenáte nestandardní zápach chemického rázu, situaci sdělte policistům. Na počátku srpna jsem vás informovala o dalších nezvyklých skutečnostech, které vedly ke zjištění výroby drog či pěstování marihuany. Jednalo se například o zakouření prostoru, neboť muž pekl kuře a usnul. Krom předmětné potraviny pak policisté v kuchyni nalezli i věci k výrobě pervitinu. Jindy vedl k odhalení pěstírny marihuany únik vody ze zavlažovacího systému pěstírny.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, PČR