logo

Odcizené kamiony z Německa byly nalezeny v Hořovicích

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Berounští kriminalisté objasnili případy odcizených kamionů, které do České republiky mířily z Německa, a odtud měly dál putovat a zřejmě několik také putovalo na zatím neznámá místa.

Celý příběh se začal odehrávat dne 4. srpna 2018, kdy jsme od německých kolegů v rámci přeshraniční spolupráce obdrželi informaci o pohybu dvou kamionových souprav, které byly odcizeny na území Německa a mířily do naší republiky. Místo, kde se podařilo oba kamiony nalézt, bylo v areálu soukromého pozemku v obci Hořovice. Na místo jako první dorazili policisté z Obvodního oddělení Hořovice, kteří zde oba kamiony objevili a následně zajistili. Zároveň zadrželi dvě podezřelé osoby, konkrétně řidiče těchto kamionových souprav. Poté co na místo dorazili berounští kriminalisté, se začal rozkrývat velice zajímavý příběh závažné trestné činnosti.

Kriminalisté zjistili, že tyto dvě soupravy jsou skutečně ty, které byly odcizeny na území Německa, avšak pachatelé se již chystali je na tomto místě tzv. „legalizovat“ tak, aby nikdo při případných kontrolách nepoznal, že se jedná o kradená vozidla. Poté co si vyžádali souhlas k prohlídce jiných prostor a pozemků, objevili v jedné z hal v objektu, další odcizenou kamionovou soupravu rovněž z Německa, která zde byla připravena k „legalizaci“. Všechny kamionové soupravy byly kriminalisty zajištěny, včetně nákladu, který se nacházel v návěsu jedné z nalezených souprav. Jednalo se o kancelářské potřeby. V halách byl rovněž zajištěn náklad, který s největší pravděpodobností pochází z dalších odcizených kamionů, a jehož původ zatím kriminalisté neznají. Nyní se snaží zjistit, komu tento náklad patří a kam měl být dovezen. Zároveň pátrají po kamionech, které tyto zajištěné věci převážely. Je zcela zřejmé, že se tyto kamiony již nepohybují území České republiky. Pachatelé se zaměřovali na kamiony tovární značky DAF, které byly jejich prioritním zájmem.

V souvislosti s tímto případem obvinili kriminalisté tři osoby, přičemž dvě z nich jsou řidiči cizí státní příslušnosti, kteří přijeli do Hořovic s výše uvedenými dvěma kamiony a další osobou je muž, který měl v Hořovicích pronajaté prostory areálu včetně hal. Všichni jsou v současné době stíháni vazebně a v případě odsouzení jim za zločin podílnictví hrozí trest odnětí svobody v trvání od tří do osmi let.

Kriminalisté žádají veřejnost o pomoc s identifikací zajištěných věcí v přiložené fotodokumentaci. Budou rádi za jakékoliv informace související s tímto případem, za případné další poznatky k této trestné činnosti a zároveň za informace vedoucí k vypátrání dalších odcizených kamionů. Policisté v současné době provádějí i nadále rozsáhlé vyšetřování za účelem rozkrytí mezinárodní organizované skupiny v rámci celé Evropy, která páchá právě tuto trestnou činnost.

por. Bc. Marcela Pučelíková, Policie ČR