Ombudsmanka Anna Šabatová ukončila své „vyšetřování“ „kauzy“ z pražské Florence, kde smíšená hlídka PČR a AČR na jaře kontrolovala spícího mladíka v provozovně rychlého občerstvení.
Smíšená hlídka, která vykonávala hlídkovou činnost, a byla tam sama jakýmsi posílením hlídkové činnosti, si všimla spícího muže. Policista jej proto v obavě o jeho zdraví probudil a vyzval k prokázání totožnosti.
To však mladík opakovaně odmítl, opakovaně také odmítl uposlechnout zákonných výzev Policie ČR, respektive smíšené hlídky.
Ombudsmanka Šabatová chce prověřit zákrok smíšené hlídky proti muži na Florenci
Protože mladík odmítl spolupracovat a hodnověrně neprokázal svou totožnost, byla mu přiložena pouta, kdy byl následně převezen na policejní služebnu ke zjištění totožnosti. V podobných případech jde o naprosto běžný postup, který se denně odehraje na několika místech v republice.
V tomto případě se však do celé věci vložila ombudsmanka Anna Šabatová, která po ukončení svého „vyšetřování“ řekla, že si smíšená hlídka neměla spícího muže vůbec všímat. Podle ombudsmanky nebyly smíšené hlídky v ulicích kvůli běžné policejní práci. Otázkou však je, jak by bylo na smíšenou hlídku pohlíženo v případě, že by měl třeba dotyčný vážné zdravotní problémy a bez povšimnutí by zemřel…
Policie ČR reaguje na údajně tendenční a nepravdivé informace o zákroku proti muži na Florenci
„Smíšená hlídka se o spícího muže neměla vůbec zajímat. Upoutal-li muž pozornost hlídky z důvodu obavy o jeho zdraví, měl s ním zasahující policista jednat citlivěji a zohlednit, že muže právě vzbudil,“ tlumočila vyjádření ombudsmanky její mluvčí Iva Hrazdílková.
Podle ombudsmanky měla práce policisty na místě skončit ve chvíli, kdy zjistil, že je muž v pořádku. Ztotožnit ho podle ní vůbec neměl.
Pražský krajský ředitel se závěry šetření ombudsmanky nesouhlasí. Nicméně přistoupil na navrhnuté opatření (informovat o výsledcích šetření další vedoucí funkcionáře krajského ředitelství, což také pan ředitel učinil).