logo

Olomoučtí kriminalisté objasnili sérii vloupání do domů

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté oddělení obecné kriminality SKPV územního odboru Olomouc zahájili trestní stíhání 50letého muže z Olomoucka, kterého obvinili z trestných činů krádež dílem dokonaným a dílem spáchaným ve stadiu pokusu, trestného činu poškození cizí věci a trestného činu porušování domovní svobody. Tohoto protiprávního jednání se měl dopustit od listopadu loňského roku do začátku června letošního roku na Olomoucku, a jak během vyšetřování vyplynulo, také na Přerovsku, a to v celkem 11 případech. V devíti případech „navštívil“ objekty na Olomoucku, ve dvou případech na Přerovsku. Objektem jeho zájmu se staly rodinné domy v Bystrovanech, Chomoutově, Hněvotíně, Přerově-Vinarech, Majetíně, Přerově-Čekyni, Hlušovicích, Bukovanech a Velké Bystřici. Do některých obcí zavítal opakovaně. V Hněvotíně a Majetíně byl dvakrát. V jednom případě se mu do domu nepodařilo dostat. Zaměřoval se na šperky, peníze a elektroniku.

Policisté na případech usilovně pracovali a důkladně a pečlivě prověřovali a vyhodnocovali všechny získané informace a poznatky. Na základě operativního šetření se jim podařilo vloupání objasnit a zjistit, kdo je má na svědomí. Jednalo se o 50letého muže z Olomoucka, který se ke svému jednání přiznal. Část odcizených věcí, především peníze a mobilní telefon, použil pro vlastní potřebu, ostatní prodal jemu neznámým osobám a peníze, získané jejich prodejem, použil také pro vlastní potřebu. Odcizený mobilní telefon u něj policisté nalezli. Obviněný ho dobrovolně policistům vydal a ten byl vrácen jeho majiteli.

Při šetření vyšlo také najevo, že muž se nejedná o žádného nováčka. Za obdobnou trestnou činnost byl v nedávné minulosti soudem odsouzen a potrestán.

Celková škoda odcizením a poškozením, kterou svým jednáním způsobil, byla předběžně vyčíslena na téměř 314 000 korun.

V případě prokázání viny a odsouzení hrozí obviněnému za trestné činy krádež, krádež ve stadiu pokusu, poškození cizí věci a porušování domovní svobody a vzhledem k výši způsobené škody, až pětiletý pobyt za mřížemi.

Trestní stíhání obviněného probíhá na svobodě.

por. Mgr. Irena Urbánková, PČR