logo

Olomoučtí kriminalisté objasnili sérii vloupání

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté územního odboru Olomouc, na základě pečlivě rozpracované operativní činnosti, objasnili v uplynulých dnech sérii vloupání do několika objektů v Olomouci. V této souvislosti zahájili trestní stíhání 37letého muže z Ostravska, kterého obvinili ze spáchání hned dvou trestných činů. Pokračujícího trestného činu krádež dílem dokonaným a dílem nedokonaným, částečně spáchaného samostatně a částečně ve formě spolupachatelství a pokračujícího trestného činu poškození cizí věci, spáchaného částečně samostatně, částečně ve formě spolupachatelství.

Tohoto protiprávního jednání se měl obviněný dopustit v celkem 26 případech v době od 7. června letošního roku. Ve 25 případech v Olomouci, v 1 případě v Přerově. Vybíral si nejrůznější prodejny, ať už hodinářství, zlatnictví, prodejny s koly (jednu z nich navštívil celkem 3x), prodejnu s potravinami, trafiku, prodejnu s notebooky či prodejnu s oblečením (do jedné z nich se vrátil také 3x). V hledáčku jeho zájmu skončilo nejrůznější zboží – hodinky, peníze, cigarety, losy, jízdní kola, notebooky, oblečení, mobilní telefony. Do některých z prodejen se mu nepodařilo vniknout, jinde byl úspěšný. Téměř dvěma desítkám poškozených vznikla jeho jednáním škoda odcizením za předběžně téměř 980 000 korun, poškozením za předběžně 270 000 korun.

Kriminalisté na objasnění vloupání usilovně pracovali. Důkladně a pečlivě prověřovali všechny získané informace a poznatky, žádné z nich nepodceňovali. Na základě pečlivě rozpracované operativní činnosti v průběhu uplynulého víkendu zadrželi podezřelého 37letého muže, kterému následně sdělili obvinění z výše uvedených trestných činů. Obviněný se ke všem skutkům doznal. Dobrovolně policistům vydal věci, které použil při spáchání trestné činnosti. Odcizené věci měl prodávat jemu neznámým osobám a takto získané peníze použil pro vlastní potřebu.

Jak kriminalisté zjistili, nejedná se o žádného nováčka. V nedávné minulosti byl za obdobnou trestnou činnost soudem odsouzen a potrestán. Obviněný má bohatou trestní minulostí, převážně za majetkovou trestnou činnost.

Kriminalisté dali podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby, který byl soudem akceptován. Trestní stíhání obviněného probíhá vazebně.

V případě prokázání viny a odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

por. Mgr. Irena Urbánková, Policie ČR