logo

Olomoučtí kriminalisté rozprášili další skupinu výrobců drog

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté územního odboru Olomouc, oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování, realizovali v průběhu měsíce června další případ na úseku drogové problematiky. V této souvislosti zahájili trestní stíhání 3 osob – jednoho muže a dvou žen. Všichni jsou uživateli drog.

Realizace proběhla 5. června 2017 v Olomouci, na základě dlouhodobě rozpracované operativní činnosti. Uskutečnila se ve spolupráci s policisty pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. V této souvislosti byl na základě předchozího souhlasu, vydaného státním zástupcem, zadržen 30 letý muž a to právě v okamžiku, kdy vyráběl psychotropní látku. Společně s ním byla zadržena i 24 letá žena. O den později proběhlo zadržení také 28 leté ženy, která s uvedenou dvojicí spolupracovala. U všech tří osob bylo zahájeno trestní stíhání. 30 letý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, spáchaného částečně formou spolupachatelství, částečně dílem samostatným. Pro kriminalisty není žádným nováčkem.

V nedávné minulosti byl za obdobnou trestnou činnost soudem odsouzen a potrestán. V den jeho zadržení byla provedena domovní prohlídka v místě jeho současného bydliště. Při ní kriminalisté zajistili několik věcí, souvisejících s nedovolenou výrobou psychotropní látky metamfetaminu, tzv. pervitinu a také psychotropní látku metamfetamin. Zajištěné materiály budou zaslány na odborné pracoviště k provedení expertiz. Tohoto protiprávního jednání se měl dopustit od počátku letošního roku na různých místech v Olomouci, a to tím, že měl vyrobit několik set gramů metamfetaminu, který měl následně, ať už zdarma, za úplatu či jinou směnu (nejednalo se o drogy), předat dalším osobám, a to v různých dávkách a množství. Mezi jeho zájemce patřili muži i ženy ve věku od 22 do 42 let.

Léky, potřebné k výrobě drogy, mu obstarávaly další dvě obviněné ženy ve věku 24 a 28 let. Obě byly kriminalisty obviněny ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, spáchaného částečně formou spolupachatelství, částečně dílem samostatným. Tohoto protiprávního jednání se měly obviněné dopustit tím, že měly z ciziny do České republiky neoprávněně přivézt několik balení různých druhů léčiv, obsahující látku, sloužící k nelegální výrobě drogy, ze kterých měl 30 letý obviněný neoprávněně vyrobit psychotropní látku metamfetamin (tzv. pervitin) a následně se měly podílet i na distribuci této drogy, a to ať už za úplatu, zdarma či jinou protislužbu. 

Ze strany policejního orgánu byl dán podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí obviněných do vazby, který byl akceptován a trestní stíhání probíhá vazebně.

Obviněnému muži, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí trest odnětí svobody až na deset let, oběma obviněným ženám, v případě prokázání viny a odsouzení, trest odnětí svobody v rozmezí od jednoho roku do pěti let.

por. Mgr. Irena Urbánková, PČR