logo

Ombudsmanka Šabatová chce prověřit zákrok smíšené hlídky proti muži na Florenci

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Většina lidí pochopila, proč smíšená hlídka musela na Florenci v Praze použít donucovací prostředky proti muži, který spadl v Burger Kingu a následně odmítl prokázat svou totožnost (předložení dokladu totožnosti nebo poskytnutí údajů a součinnosti pro zjištění totožnosti). Muž podle policie a podle několika dalších svědků hovořil s hlídkou arogantně a vulgárně jí nadával.

Svou totožnost odmítl prokázat a rovněž odmítl poskytnout jakékoliv své údaje pro to, aby ho mohla hlídka podle nich ztotožnit. Protože se bránil předvedení, bylo užito donucovacích prostředků. V zákroku neshledaly chybu ani kontrolní orgány (OVK).

„Z veřejně dostupných zdrojů a z navazujícího tiskového prohlášení mluvčího pražské policie vyplývají možné pochybnosti o zákonnosti postupu policie. Ochránkyně vnímá znepokojení veřejnosti ohledně tohoto incidentu,“ uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Ombudsmanka teď bude podle ní prověřovat, zda bylo nutné užít donucovacích prostředků a zda měla policie právo na to, aby muže ztotožnila.

O incidentu jsme v rámci reakce pražské policie informovali >>ZDE<<

MrK, Týdeník Policie