logo

Opavské ulice se proměnily v bojiště, policisté zajistili 50 fanoušků, další skončili v nemocnici

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Do Opavy v sobotu dorazili fanoušci Baníku Ostrava, kteří jsou pravděpodobně největšími nepřáteli právě fanoušků domácího opavského klubu. Policie vyhodnotila utkání jako mimořádně rizikové. I přesto, že mělo do Opavy dorazit přes 2 tisíce fanoušků ostravského celku, dostal ostravský klub pouze něco málo přes 300 vstupenek na stadion. Z bezpečnostních důvodů zůstala část stadionu neobsazená.

Fanoušci Baníku dorazili vlakem, či jinými prostředky, k nádraží Opava východ. Odtud vyrazili pochodem ke stadionu. V průběhu pochodu se fanoušci několikrát rozběhli bočními ulicemi, kde pravděpodobně vyhledávali konflikty s místními. Na ty ale narazili až u stadion, respektive za plotem stadionu.

Došlo ke střetu obou táborů, a to v podobě házení kamení, světlic, či jiné pyrotechniky. Zasáhnout museli policisté z pořádkových jednotek, kteří do Opavy dorazili z Frýdku – Místku, Olomouce, Brna a Prahy. Posílili je policisté z Oddělení služební hipologie z Brna a Zlínského kraje. I oni museli již při tomto prvním střetu pomáhat proti fanouškům. Došlo k zákroku, při kterém bylo na osobní svobodě omezeno několik lidí.

A právě zde museli poprvé zasahovat také záchranáři. Ti se v prostorách za stadionem postarali o nejméně jednoho zraněného fanouška (utrpěl zranění při střetu s druhým táborem).

Fanoušky Baníku Ostrava se policistům podařilo vytlačit od stadionu pryč. Ačkoliv chtěli Baníkovci zápas bojkotovat, přibližně 30 z nich na stadion i přesto vyrazilo (s platnými vstupenkami).

Více než tisícovka fanoušků Baníku se shromáždila před hlavní bránou stadionu. Zde došlo k prvním výtržnostem většího rozsahu, kdy se velká část fanoušků pokoušela na stadion dostat násilím. Následovaly zákonné výzvy ze strany Policie ČR, použití speciálního zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device), jednoduše řečeno zařízení, které vydává velmi nepříjemný zvuk a pomáhá tak policistům zvládnout celou situaci. Po použití tohoto zařízení přišli na řadu policisté z pořádkových jednotek a také z Oddělení služební kynologie a hipologie. Připravena byla také Zásahová jednotka KŘP Moravskoslezského kraje, která byla v minulosti využita již například při velké protiromské demonstraci v Ostravě. I zde byli policisté ze Zásahové jednotky připraveni v případě potřeby pomoci svým kolegům.

Youtube Video
Podívat se na video

Opět došlo v několika případech k omezení na osobní svobodě. Bohužel i zde byly zraněny další osoby a poškozeny byly také služební vozy Policie ČR, na které fotbaloví fanoušci házeli kamení, či skleněné láhve.

Policisty z pořádkových jednotek museli v tuto chvíli posílit i policisté z obvodních oddělení, či Oddělení hlídkové služby. Stále docházelo k pokusům o proniknutí na stadion různými způsoby i na různých místech. Ve všech případech tomu policisté zabránili. V několika případech byly použity donucovací prostředky v podobě použití služebního psa.

Fanoušci se následně přesunuli do parku před stadionem, kde jim v bližším přístupu ke stadionu bránili policisté. I zde došlo k poškození vozidel PČR kamením, či láhvemi.

Po skončení zápasu se fanoušci Baníku Ostrava vydali zpátky směrem k nádraží. V parku u stadionu po sobě zanechali značný nepořádek.

Cestou k nádraží se skupinka fanoušků Baníku oddělila od davu a vyrazila boční ulicí směrem k nedaleké řece. Tam právě procházel dav fanoušků Opavy. V úzké uličce došlo ke střetu, přičemž vzduchem létalo kamení, dlažební kostky, ze země byly vytrhávány dopravní značky a podobně. Následoval znovu a opět policejní zákrok. Na osobní svobodě byli omezeni fanoušci obou táborů. Jeden z fanoušků Opavy se dopouštěl protáprávního jednání opakovaně, v tomto případě procházel okolo policisty, kousek před ním se rozběhl a schválně do něj narazil. Následně se tento „chlapák“ dal na útěk jako malé dítě.

Při následných střetech byli opět zranění další lidé, a to na obou stranách fanouškovských táborů. Jeden z fanoušků Opavy upadl do bezvědomí. První pomoc mu poskytovali jeho kolegové a následně také několik CLS ze Speciálních pořádkových jednotek. Na místo byla přivolána záchranná služba, která muže (již při vědomí) přepravila do nemocnice.

Fanoušci obou celků vyrazili do města, kde aktivně vyhledávali konflikty. Došlo k útoku na novináře, ale především útočili fanoušci obou celků navzájem na sebe. Následovaly velmi rychlé a razantní zákroky ze strany Policie ČR. Policistům v těchto případech pomáhal také vrtulník, který celou situaci sledoval již od samotného počátku opatření. Další osoby skončily v rukou policistů.

Celkově bylo omezeno na osobní svobodě cca 50 fanoušků obou celků. Zraněno bylo nejméně 8 lidí (záchranáři evidují pouze zraněné, které museli ošetřovat, v reálu jich mohlo být více s tím, že někteří z nich nevyhledali lékařskou pomoc). Zraněni byli také čtyři policisté a jeden policejní kůň. Poškozeno bylo několik služebních vozidel PČR.

Tisková zpráva Policie ČR (mjr. Mgr. Gabriela Holčáková):
Fanoušci obou týmů se vzájemně napadali, házeli cestou i u stadionu různé předměty, užili pyrotechniky, útočili na policisty. Někteří fanoušci byli maskováni. Opakovaně se příznivci jednoho týmu pokusili dostat na stadion. Protiprávního jednání se fanoušci dopouštěli již před samotným utkáním i po jeho skončení. K incidentům mezi fanoušky docházelo u stadionu i cestou ze stadionu. Policisté omezili na osobní svobodě na pět desítek osob, podezřelých z protiprávního jednání jak přestupkového charakteru, tak jednání trestního. Mezi zajištěnými či zadrženými jsou fanoušci obou sportovních týmů. Do Opavy dorazili i polští fanoušci, opět příznivci obou klubů. Co se týče trestního jednání, jsou reálné trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a násilí proti úřední osobě. Při atacích byli zraněni čtyři policisté (zranění jsou charakterizována jako lehká), zraněn byl i služební kůň. Poškozena byla též služební vozidla. Několikrát byli ke zraněným fanouškům povoláváni záchranáři.

Policisté nyní pokračují v obligatorních úkonech, kdy je nutné zadokumentovat jednotlivá protiprávní jednání. Po provedených úkonech byly některé ze zajištěných osob již propuštěny. V průběhu opatření byly pořízeny obrazové záznamy protiprávního jednání, které budou policisté dále analyzovat a zjišťovat totožnost dalších osob, jež se dopouštěly protiprávního jednání.

Zopakovat lze, že k zajištění veřejného pořádku byly nasazeny speciální pořádkové jednotky několika krajských ředitelství, policisté pořádkové i dopravní služby, policisté služby kriminální policie a vyšetřování i policisté antikonfliktního týmu, kynologové se psy, situaci monitoroval vrtulník. Nasazeny byly řádově čtyři stovky policistů.

Tisková zpráva ZZS MSK (PhDr. Lukáš Humpl):
Posádky ZZS v sobotu 18. března odpoledne opakovaně zasahovaly v souvislosti s fotbalovým utkáním ostravského Baníku v Opavě. Záchranáři museli v této souvislosti ošetřovat osm zraněných. Přímo na stadionu byla k dispozici posádka rychlé zdravotnické pomoci a na zásazích se následně podílelo několik dalších týmů ZZS. V pohotovosti k posílení zásahových prostředků byl také výjezdový tým ZZS pro speciální činnosti.

Pacienti ve věku jednadvaceti až devětačtyřiceti let museli být ošetřeni se zraněními, která vznikla ponejvíce při potyčkách a napadeních. Jednalo se o poranění hlav, v jednom případě dolní končetiny, vesměs lehkého nebo středně těžkého rázu. Všichni byli při vědomí a mimo ohrožení života. Po poskytnutí přednemocniční péče byli zranění transportováni a předáni v opavské Slezské nemocnici.

MrK, Týdeník Policie