logo

Opilý muž vyrazil malotraktorem na benzínku pro cigarety, poté ujížděl policistům

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V minulých dnech si vyslechl podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky devětadvacetiletý řidič malotraktoru, kterého se měl dopustit minulý měsíc.

Dne 9. července po druhé hodině raní se dva muži ve věku 26 a 29 let vydali na výlet v malotraktoru domácí výroby, kdy starší z nich řídil. Směřovali po silnici na blízkou benzínovou čerpací stanici. Službu konající policisté chtěli takovou posádku na neobvyklém a neosvětleném dopravním prostředku zkontrolovat, aby zamezili případné krádeži. Pro zastavení vozidla a jeho posádky se rozhodli použít světelné a zvukové signály, ale řidič na to reagoval ujížděním a také se bránil předjetí. Takto projeli i přes benzinovou čerpací stanici. Kolegové vozidlo nadále vyzývali k zastavení, ale řidič malotraktoru sjel mimo vozovku a pokusil se hlídce ujet v terénu. Zde ho k jeho smůle zklamala technika a traktor se stal neovladatelným. Naštěstí zastavil samovolně a nikoho nezranil. Oba výtečníci z vozidla vyskočili ještě za jízdy a i nadále snažili uniknout. To se jim nepodařilo a oba byli po chvilce, za použití řádných výzev a donucovacích prostředků, dopadeni.

Na místě kolegové zjistili, že se jedná o motorové vozidlo bez registračních značek a pojištění pro provoz na pozemních komunikacích. Dechová zkouška u řidiče prokázala ovlivnění alkoholem. Naměřená hodnota přesáhla jedno promile. Dle vyjádření posádky, byl jejich cíl blízká benzínová čerpací stanice, protože jim došly cigarety. To, že cestou nezpůsobili dopravní nehodu, jim budiž k dobru u rozhodování před soudem.

V případě prokázání viny hrozí řidiči za výše uvedený přečin zákaz činnosti, peněžitý trest a až jeden rok za mřížemi. Jednání mající znaky přestupku bude v tomto případě řešit místě příslušný správní orgán.

nprap. Bc. Ondřej Zeman, PČR