logo

Oslavy příchodu nového roku způsobily v Nítovicích požár stodoly

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Již 24 minut po silvestrovské půlnoci přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje informaci o požáru v obci Nítovice na Jindřichohradecku. Požár byl nahlášen velmi dramaticky – podle oznamovatele, který volal na tísňovou linku, šlehaly plameny ze stavení, ve kterém měly být osoby.

Operační důstojníci do Nítovic vyslali jednotky podle vyhlášeného druhého stupně požárního poplachu. K požáru vyjeli profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec a Soběslav a jednotky SDH obcí Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec, Pluhův Žďár a Veselí nad Lužnicí.

Požár v době příjezdu ničil stodolu, která nebyla stavebně propojena s obytnou částí stavení. V hořící stodole měl majitel několik (6 – 8) vraků osobních aut. Ty také požár zcela zničil. Obě osoby, které zde žijí, byly z domu venku, nebylo nutné nikoho evakuovat ani povolávat ZZS.

Hasiči zároveň s průzkumem ihned zahájili hašení. Vodu na požářiště dodávali dálkovou dopravou. Díky jejich rychlém zásahu – již v 0:51 hodin velitel zásahu nahlásil, že požár je pod kontrolou zasahujících hasičů – se podařilo před požárem uchránit obytnou část.

Dohašování pak hasičům zabralo další část silvestrovské noci. Bylo nutné konstrukci stodoly rozebrat a dohasit všechna ohniska. Úplná likvidace požáru nastala v 2:57 hodin. Poté zasahující jednotky postupně z požářiště odjížděly zpět na své základny.

Škoda na shořelé stodole a vracích byla vyšetřovatelem HZS ve spolupráci s Policií ČR stanovena na 100 000,-, příčinou vzniku požáru byla nedbalost při použití zábavní pyrotechniky.

Pro ostatní jihočeské hasiče byla poslední noc roku 2016 klidná. Od 19:30 do půlnoci vyjeli hasiči do Protivína, kde vzplál majiteli na pánvi olej. Požár byl uhašen ještě před příjezdem hasičů. Posledním výjezdem roku 2016 byl monitoring táborských profesionálů na Žižkově náměstí v Táboře.

Po půlnoci pak českobudějovická profesionální jednotka dvakrát v Českých Budějovicích dohašovala doutnající odpad po zábavní pyrotechnice, stejně tak strakonická jednotka ve Strakonicích. Prachatičtí profesionální a volarští dobrovolní hasiči pak ve Volarech likvidovali následky dopravní nehody osobního automobilu.

Vendula Matějů, HZS JHČ