logo

Pachatele, který v kamenolomu kradl naftu, vypátral policejní psovod se služebním psem Pretem

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli dne 2. září 2018 v brzkých ranních hodinách došlo k narušení areálu kamenolomu na Kralovicku. V prostorách byl oznámem pohyb podezřelé osoby, jak si nese připravené plastové kanystry s hadicí směrem ke stavebním strojům – bagrům. Z odstaveného bagru odšrouboval neuzamčené víčko nádrže a následně pomocí hadice odčerpal okolo 200 litrů motorové nafty.

Na místo vyjela hlídka obvodních policistů z Kralovic, hlídka pořádkové jednotky a dále byli povoláni policisté z obvodního oddělení Kaznějov a dokonce i policejní psovod se služebním psem Pretem z oddělení služební kynologie Plzeň-venkov. Ihned bylo zajištěno širší okolí lomu a celý areál prozkoumán služebním psem Pretem za účelem nalezení podezřelé osoby. Prostor lomu, byl prohledáván za hustého deště, naprosté tmě a v nebezpečném terénu.

Především díky Pretovi, který se vydal ihned po stopě, se podařilo najít podezřelého 66letého muže ukrytého na skalním převisu v mezipatře kamenolomu. Pachatel si zřejmě myslel, že k úkrytu využije tmy a náročného terénu. Muž odmítal opustit úkryt a několikrát udeřil služebního psa rukou. Následně byl muž policisty vyzván, aby opustil úkryt, což po chvíli dobrovolně učinil. Pachatel byl na místě zajištěn a následně předán hlídce obvodního oddělení Kralovice k dalším úkonům. Muž se dopustil přestupku proti majetku krádeží a byl postoupen správnímu orgánu. Kanystry s motorovou naftou vrátili policisté majiteli.

Práce policejních psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků je velmi záslužná. Za takovými úspěchy kynologů se skrývají hodiny práce a cvičení. Tito týmový parťáci jsou dokonale sehraní a umějí si poradit za každé situace.

pprap. Iveta Kořínková, Policie ČR