logo

Pardubický policejní instruktor absolvoval kurz v Izraeli, nyní předává své zkušenosti kolegům z pořádkové jednotky

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V poslední době procházejí policisté Pořádkové jednotky Pardubice výcvikem, který se zaměřuje na prvky vojenské krav magy. Během celodenního tréninku, jehož součástí je také teoretická přednáška o způsobu výcviku krav magy v IDF (izraelské obrané síly) se policisté pořádkové jednotky mimo jiné učí, jak používat dlouhou zbraň jako takzvané cold weapon, to znamená ne jako střelnou zbraň, ale jako prostředek sebeobrany.

Součástí tréninku jsou základní úderové techniky s dlouhou zbraní. Například obrana „360“ s dlouhou zbraní, obrana proti útoku nožem a tyčí z různých směrů, obrana proti držení zbraně, nasazení kravaty nebo škrcení. Policisté cvičí v ochranných pomůckách, aby mohl být výcvik skutečně reálný. Celý den se podobá výcviku v IDF. Policisté musí fungovat jak samostatně, tak v rámci celku. Během tréninku jsou běžné například fyzické tresty v podobě fyzického zatížení, spousty cvičení probíhají pod časovým limitem a výcvik zahrnuje i takzvaný agression drills (speciální drily na kontrolovanou agresi).

Důraz je kladen na správné rozhodování pod stresem. Policisté se učí správně vyhodnotit, kterou techniku mají použít, zda je možné vzhledem k okolnostem použít dlouhou zbraň ke střelbě nebo k technikám krav magy. Na úplný závěr je připraven „summary drill“, během kterého musí policisté správně aplikovat naučené techniky military krav magy po předchozí fyzické a psychické zátěži. Způsob výcviku bojového systému u ozbrojených složek (armáda, policie) je odlišný od způsobu výcviku v civilním sektoru. V bezpečnostních složkách je základem tréninku jednoduchost technik, maximální nasazení cvičících, stresové drily, sparingy, vysoká fyzická a psychická zátěž. Ve výcviku u ozbrojených složek v Izraeli je kladen důraz nejen na technickou stránku, ale instruktoři rozvíjejí i mentální schopnosti svých svěřenců, zejména jejich odhodlání a nasazení.

A proč cvičit techniky vojenské krav magy s dlouhou zbraní u pořádkové jednotky? Policista pořádkové jednotky bývá během své služby dlouhou zbraní vybaven, ať už v rámci takzvané prvosledové hlídky, dále při zatýkání pachatelů trestné činnosti nebo v rámci různých bezpečnostních opatření. Ne vždy může policista použít tuto zbraň jen ke střelbě. Musí být schopen reagovat na různé druhy napadení, a to použitím dlouhé zbraně jako „cold weapon“, tj. používat ji v technikách krav magy. Právě na tyto situace má policistu tento výcvik připravit.

Kolegům pořádkové jednotky se náš instruktor nprap. Mgr. Petr Bačkovský snaží tyto dovednosti předat obdobným způsobem, jakým je osobně zažil na vlastní kůži, a to během takzvaného MIC kurzu IKMF, který absolvoval přímo v Izraeli.

por. Mgr. Jiří Tesař, Policie ČR